Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Osobnosti Linda Björn, Susanne Ramel: Vytváříme místa setkávání

Linda Björn, Susanne Ramel: Vytváříme místa setkávání

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Kevin Sim Kwang Yang: Architekturu dnes vnímáme jako zboží

zrušit

5 m 16 s / Autor: TV Architect

Domov pro seniory u města Örebro ve Švédsku sbírá jedno ocenění za druhým. Jeho autorky Linda Björn a Susanne Ramel ze švédského ateliéru Marge Arkitekter chtěly seniorům nabídnout místo, kde by mohli chodit ven a pobývat tam. Výsledkem jejich snažení je projekt se spoustou zahrad, otevřenou kuchyní a žádnými dlouhými chodbami, tolik typickými pro podobná zařízení. Pečlivě se vybíralo i vybavení interiérů, důraz se kladl zejména na dřevo. O tom, proč právě dřevo a jak je důležité vytvářet architekturu pro lidi, si obě architektky povídaly s TV Architect.

Zakázku na projekt The Gardens (Zahrady) získalo architektonické studio Marge Arkitekter na základě soutěže, kterou v roce 2013 pořádalo město Örebro. Domov pro seniory vznikal ještě ve spolupráci s krajináři ze společnosti LAND. „Velice důležité bylo vytvořit pro tyto lidi, kteří obvykle trpí demencí, domov. Zohlednit to, co pro ně znamená domov. Snažili jsme se vyhnout všemu, co v tomto druhu budov obvykle působí institucionálně. Vytvořili jsme třeba pro zdejší obyvatele otevřenou kuchyň, což také nebývá obvyklé,“ vysvětluje Linda Björn.

Pro obě architektky je důležité především propojení architektury a společenského aspektu, jde jim o porozumění klientům, jejich pozemku, o pochopení toho, co je pro daný projekt jedinečné. Architekti podle nich hrají důležitější roli, než si lidé myslí, musí však hlavně pochopit sociální strukturu. Pokud člověk pochopí sociální strukturu, může zajistit, aby se lidé více setkávali. A právě to je úloha architekta, vytvářet místa, kde se lidé opravdu setkávají. „Podle mě je báječné, že nám architektura tuhle možnost dává,“ dodává na závěr Susanne Ramel.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl