Odebírat novinky
Úvod Historie a osobnosti Osobnosti Gert Wingårdh: Pohání mě touha nové věci uspořádat

Gert Wingårdh: Pohání mě touha nové věci uspořádat

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Osobnosti současné architektury - Gabriela Kaprálová

zrušit

1 m 56 s / Autor: TV Architect

Gert Wingårdh, zakladatel a výkonný ředitel švédského architektonického studia Wingårdhs, představil na Světovém festivalu architektury v Berlíně (WAF 2017) dva projekty: prvním bylo rozšíření staré haly nové tržnice v Malmö a druhým helsingborgská vodárenská věž. V rozhovoru s TV Architect se však Wingårdh rozpovídal i o tom, proč je důležité obhájit potřebu stavět nové budovy a co má architektura společného s vězením.

Velká vodárenská věž ve švédském přístavním městě Helsingborgu patří mezi jednu z mála staveb tohoto typu, které se v poslední době ve Skandinávii realizovaly. Současná architektura je podle Wingårdha ve složitém období, protože musí obhájit, proč bychom měli stavět nové budovy. „Já jsem rozhodně přesvědčený, že musíme lidi ve společnosti spojovat dohromady. Segregovanou kulturu mnoha měst je někdy možné zástavbou zrušit. Můžete ta místa zhojit a vytvořit nějaká propojení,“ vysvětluje Wingårdh, který architekturu trochu netradičně připodobňuje i k vězení.

„Skutečným úkolem zdí je vlastně do určité míry omezit prostor, které můžete obývat, a někdy se chcete opravdu před lidmi schovat, s čímž vám architektonická díla skvěle pomohou. Nicméně architektura také pomocí těchto zdí vytváří veřejný prostor a zdi mohou být pozadím, na němž se odehrává obrovská spousta věcí,“ dodává architekt, jenž se rád dívá na budovy a říká si, jestli takovou také mohl postavit. „V podstatě mne pohání touha věci nově uspořádat,“ uzavírá.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu