Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Konference AUR18: Jak mladí architekti zachraňují historické budovy a celky

Konference AUR18: Jak mladí architekti zachraňují historické budovy a celky

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Letošní Designblok je ve znamení oslav, přinášíme exkluzivní reportáž

zrušit

10 m 11 s / Autor: TV Architect

Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze ve spolupráci s Katedrou konstrukcí pozemních staveb, Katedrou technického zařízení budov a Katedrou urbanismu a územního plánování uspořádaly konferenci o architektuře a udržitelném rozvoji AUR18. Prezentace doktorandů mapovaly současné přístupy k historickým a jedinečným budovám a celkům, jejich trvale udržitelný rozvoj. Cílem konference je propojení architektonického a technického řešení v souladu se současnými trendy.

Konference je určena především pro prezentaci studentů doktorského studia s mezi katedrovým přesahem. Cílem je také setkání odborné veřejnosti nad společným tématem zachování jedinečných staveb a celků pomocí aktuálního návrhu a současných technologií a technického zařízení za předpokladu jejich udržitelnosti.

Cíle konference

Cílem konference je i mezioborové vnímání tématu jedinečných objektů a celků. Do tématu se zapojí mj. obory a studijní programy kateder konstrukcí pozemních staveb, technických zařízení budov, urbanismu a územního plánování a architektury. Praktický pohled na problematiku vnese spolupráce s Národním památkovým ústavem a iniciativou Prázdné domy.

Zaměření konference se dotýká tématu udržitelnosti objektů a celků. Jedná se o objekty, které mají historickou hodnotu, přestože ze své podstaty nemusí mít zvláštní právní ochranu.

Co s brownfieldy

Dalším navazujícím tématem jsou technologie, které umožňují zachování jedinečnosti staveb, jejich charakter a genius loci. Problematika průmyslového dědictví se dotýká i urbanistických celků a přístupu využívání kontaminovaných území označovaných jako brownfields.

Slovo pochází z angličtiny a vzniklo spojením slov brown, hnědý, a field, pole. Jedná se o místa, která ztratila svůj původní účel a dnes leží ladem. Jsou to například pozemky po velkých továrnách, bývalé vojenské objekty, nevyužitá nákupní centra atd.

Zachování dědictví

Počet významných objektů a historických celků a jejich stav vyžaduje neustálou pozornost pro zachování tohoto dědictví. Současně je třeba brát ohled na jejich postavení v současné době. I když daná témata se řeší celá staletí, trendy společnosti je staví na novou pozici vnímání veřejnosti. Pro značnou část objektů to znamená hledání nového využití a postupů při využívání ploch již kontaminovaných.

Více najdete ve videu TV Architect.

red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl