ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Konference AUR18: Jak mladí architekti zachraňují historické budovy a celky

Konference AUR18: Jak mladí architekti zachraňují historické budovy a celky

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Konference architektury - Exkluzivní reportáž: Designblok 2018 byl ve znamení oslav

zrušit

10 m 11 s / Autor: TV Architect

Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze ve spolupráci s Katedrou konstrukcí pozemních staveb, Katedrou technického zařízení budov a Katedrou urbanismu a územního plánování uspořádaly konferenci o architektuře a udržitelném rozvoji AUR18. Prezentace doktorandů mapovaly současné přístupy k historickým a jedinečným budovám a celkům, jejich trvale udržitelný rozvoj. Cílem konference je propojení architektonického a technického řešení v souladu se současnými trendy.

Konference je určena především pro prezentaci studentů doktorského studia s mezi katedrovým přesahem. Cílem je také setkání odborné veřejnosti nad společným tématem zachování jedinečných staveb a celků pomocí aktuálního návrhu a současných technologií a technického zařízení za předpokladu jejich udržitelnosti.

Cíle konference

Cílem konference je i mezioborové vnímání tématu jedinečných objektů a celků. Do tématu se zapojí mj. obory a studijní programy kateder konstrukcí pozemních staveb, technických zařízení budov, urbanismu a územního plánování a architektury. Praktický pohled na problematiku vnese spolupráce s Národním památkovým ústavem a iniciativou Prázdné domy.

Zaměření konference se dotýká tématu udržitelnosti objektů a celků. Jedná se o objekty, které mají historickou hodnotu, přestože ze své podstaty nemusí mít zvláštní právní ochranu.

Co s brownfieldy

Dalším navazujícím tématem jsou technologie, které umožňují zachování jedinečnosti staveb, jejich charakter a genius loci. Problematika průmyslového dědictví se dotýká i urbanistických celků a přístupu využívání kontaminovaných území označovaných jako brownfields.

Slovo pochází z angličtiny a vzniklo spojením slov brown, hnědý, a field, pole. Jedná se o místa, která ztratila svůj původní účel a dnes leží ladem. Jsou to například pozemky po velkých továrnách, bývalé vojenské objekty, nevyužitá nákupní centra atd.

Zachování dědictví

Počet významných objektů a historických celků a jejich stav vyžaduje neustálou pozornost pro zachování tohoto dědictví. Současně je třeba brát ohled na jejich postavení v současné době. I když daná témata se řeší celá staletí, trendy společnosti je staví na novou pozici vnímání veřejnosti. Pro značnou část objektů to znamená hledání nového využití a postupů při využívání ploch již kontaminovaných.

Více najdete ve videu TV Architect.

red

Doporučené pořady

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl