Odebírat novinky
Úvod Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Budova office center Fenix žije svým vlastním životem

Budova office center Fenix žije svým vlastním životem

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Instalujeme mechy jako designový prvek v interiéru

zrušit

12 m 28 s / Autor: Cyril Svozil, TV Architect

Cyril Svozil je CEO a majitel společnosti Fenix Group a.s. Budova, kterou pro TV Architect představil, je jako jediná svého druhu schopná modifikovat své chování dle aktuálních cen elektrické energie. Jaká jsou její technická specifika? Je vůbec možné postavit modernější budovu? To se dozvíte ve videu TV Architect.

Představil byste budovu Office centra Fenix?

Office center Fenix představuje zcela nový koncept, kdy se plně elektrifikovaná budova ve standardu nZEB vybavená střešní FVE o výkonu 7kWp a bateriovým úložištěm 26kWh stává aktivním prvkem energetické soustavy a je schopna své chování vůči síti flexibilně modifikovat dle aktuálních cen elektrické energie. Část dne může být provozována tzv. off-grid (mimo síť) a to bez jakéhokoliv omezení uživatelů.

 Jaká jsou její technická specifika?

Jedná se o moderní budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dále jen „nZEB“ – nearly zero energy building) vybavenou elektrickým sálavým vytápěním zajišťujícím beze ztrát maximální flexibilitu a úroveň komfortu v jednotlivých prostorách, řízenou ventilací (opět samostatně dle prostor), autonomním žaluziovým stínícím systémem, bateriovým úložištěm 26kWh a střešní FVE 7,5 kWp. Nejpozději od roku 2020 se budou v rámci EU výhradně stavět budovy v tomhle standardu, budou o zhruba 15% energeticky efektivnější než stávající NED (pozn. red. nízkoenergetické domy).

 Je možné postavit ještě modernější budovu?

To je samozřejmě možné, při naší projekci jsme se však zaměřili na nákladovou optimalizaci a cílem bylo dosažení popisovaných špičkových standardů za přiměřenou cenu. To se podařilo, neboť budovu, včetně všech popisovaných technických zařízení, se podařilo v polovině roku 2016 postavit za ceny běžných staveb tohoto typu v roce 2015 (CS ÚRS) tj. Cenová soustava Ústavu racionalizace ve stavebnictví, je ucelený systém informací, metodických návodů a postupů pro stanovení ceny stavebního díla.   

Pokud se oprostíme od faktorů typu výše investice a její návratnost či spíše nenávratnost, je samozřejmě možné nabízet i jiné technologie. Pro více informací se podívejte na web společnosti Fenix Group.

Podívejte se také na profil společnosti Fenix Group na webu TV Architect.

Cyril Svozil

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl