ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Inovace a technologie Materiály, technologie a konstrukce Budova office center Fenix žije svým vlastním životem

Budova office center Fenix žije svým vlastním životem

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
12 m 28 s / Autor: Cyril Svozil, TV Architect

Cyril Svozil je CEO a majitel společnosti Fenix Group a.s. Budova, kterou pro TV Architect představil, je jako jediná svého druhu schopná modifikovat své chování dle aktuálních cen elektrické energie. Jaká jsou její technická specifika? Je vůbec možné postavit modernější budovu? To se dozvíte ve videu TV Architect.

Představil byste budovu Office centra Fenix?

Office center Fenix představuje zcela nový koncept, kdy se plně elektrifikovaná budova ve standardu nZEB vybavená střešní FVE o výkonu 7kWp a bateriovým úložištěm 26kWh stává aktivním prvkem energetické soustavy a je schopna své chování vůči síti flexibilně modifikovat dle aktuálních cen elektrické energie. Část dne může být provozována tzv. off-grid (mimo síť) a to bez jakéhokoliv omezení uživatelů.

 Jaká jsou její technická specifika?

Jedná se o moderní budovu s téměř nulovou spotřebou energie (dále jen „nZEB“ – nearly zero energy building) vybavenou elektrickým sálavým vytápěním zajišťujícím beze ztrát maximální flexibilitu a úroveň komfortu v jednotlivých prostorách, řízenou ventilací (opět samostatně dle prostor), autonomním žaluziovým stínícím systémem, bateriovým úložištěm 26kWh a střešní FVE 7,5 kWp. Nejpozději od roku 2020 se budou v rámci EU výhradně stavět budovy v tomhle standardu, budou o zhruba 15% energeticky efektivnější než stávající NED (pozn. red. nízkoenergetické domy).

 Je možné postavit ještě modernější budovu?

To je samozřejmě možné, při naší projekci jsme se však zaměřili na nákladovou optimalizaci a cílem bylo dosažení popisovaných špičkových standardů za přiměřenou cenu. To se podařilo, neboť budovu, včetně všech popisovaných technických zařízení, se podařilo v polovině roku 2016 postavit za ceny běžných staveb tohoto typu v roce 2015 (CS ÚRS) tj. Cenová soustava Ústavu racionalizace ve stavebnictví, je ucelený systém informací, metodických návodů a postupů pro stanovení ceny stavebního díla.   

Pokud se oprostíme od faktorů typu výše investice a její návratnost či spíše nenávratnost, je samozřejmě možné nabízet i jiné technologie. Pro více informací se podívejte na web společnosti Fenix Group.

Podívejte se také:

Doporučené pořady

Osobnosti současné architektury
Nový díl

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu