ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Cukrovarnický palác

Chátrající skvosty - 8. díl - Cukrovarnický palác

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury - Spolkový dům Hlahol

zrušit

9 m 45 s

Díky rekonstrukci se dlouhodobě chátrající památkově chráněná budova Cukrovarnického paláce v centru Prahy proměnila na luxusní hotel. Nese název Andaz Prague, má pět hvězdiček a provozovatelem je mezinárodní společnost Hyatt. Tento v minulosti odepsaný objekt se tak opět dočkal své zašlé slávy. My jsme pro vás s pořadem Chátrající skvosty mapovali proměnu staré opuštěné budovy v luxusní hotel s geniem loci.

Palác v neoklasicistním stylu na Senovážném náměstí si nechal v letech 1912 až 1916 postavit spolek cukrovarníků podle návrhu architektů Theodora Fischera a Josefa Zascheho. Už v té době se budova stala výraznou dominantou náměstí. Po druhé světové válce sloužila různým účelům, po vpádu armád zemí Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 v budově například provizorně jednali poslanci Národního shromáždění. Po roce 1989 byla majitelem budovy i zkrachovalá Investiční a poštovní banka. Od roku 1993 je palác památkově chráněný. 

Objekt začal chátrat po roce 2000, kdy do bankovní budovy vtrhlo policejní komando se samopaly. S nuceným správcem z České národní banky přišli také členové speciálních jednotek URNA. Cukrovarnický palác byl následně opuštěn, neboť se nanašlo žádné nové využití budovy.  

Po výměně několika soukromých investorů se objektu v roce 2018 ujala rakouská developerská společnost UBM, která se zde rozhodla vybudovat luxusní hotel.

Hlavním cílem bylo zachovat historickou hodnotu objektu a zároveň zde vytvořit prostředí, které vyhovuje vysokým nárokům na moderní ubytování a servis.

V hotelu Andaz Prague se nachází 176 pokojů, fitness a wellness centrum, restaurace, bar a konferenční sály.

Tým UBM Development Czechia při rekonstrukci velmi úzce spolupracoval s památkáři a restaurátory. V rámci rekonstrukce byla zvláštní pozornost věnována původním historicky cenným dochovaným interiérům, které byly citlivě obnoveny a restaurovány. Do interiérového designu jsou zakomponovány báje o Bruncvíkovi, pověst o Libuši, Golemovi a další fragmenty české historie.

Historická hodnota budovy a její autentická atmosféra tak zůstaly zachovány, a přitom je hotel přizpůsoben současnému životnímu stylu. Tento příklad rekonstrukce dokazuje, že i dlouhá léta opuštěné a chátrající budovy mají stále co nabídnout.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
9 m 47 s

Módní dům Ostravica-Textilia

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavá místa a památky
10 m 36 s

Sklárna Elias Palme

Bývalá sklárna Elias Palme v Kamenickém Šenově jistě patří mezi jednu z nejvýznamnějších staveb v severočeském sklářském regionu. Zajímavý je i její příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavá místa a památky
6 m 04 s

Desfourský palác

Kulturní památka, která léta chátrá a kromě možné návštěvy v rámci festivalu Open House Praha je jinak nepřístupná. Desfourský palác, který je rovněž označován jako neoklasicistní obytný dům, byl postaven v první polovině 19. století. Zprvu rodinné sídlo se po čase proměnilo v zázemí Rudého práva až skončilo ve správě hlavního města. Posledních 11 let o palác usiluje Muzeum hl. m. Prahy, které by sem rádo přestěhovalo celé sídlo.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl