ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Cukrovarnický palác

Chátrající skvosty - 8. díl - Cukrovarnický palác

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
9 m 45 s

Díky rekonstrukci se dlouhodobě chátrající památkově chráněná budova Cukrovarnického paláce v centru Prahy proměnila na luxusní hotel. Nese název Andaz Prague, má pět hvězdiček a provozovatelem je mezinárodní společnost Hyatt. Tento v minulosti odepsaný objekt se tak opět dočkal své zašlé slávy. My jsme pro vás s pořadem Chátrající skvosty mapovali proměnu staré opuštěné budovy v luxusní hotel s geniem loci.

Palác v neoklasicistním stylu na Senovážném náměstí si nechal v letech 1912 až 1916 postavit spolek cukrovarníků podle návrhu architektů Theodora Fischera a Josefa Zascheho. Už v té době se budova stala výraznou dominantou náměstí. Po druhé světové válce sloužila různým účelům, po vpádu armád zemí Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 v budově například provizorně jednali poslanci Národního shromáždění. Po roce 1989 byla majitelem budovy i zkrachovalá Investiční a poštovní banka. Od roku 1993 je palác památkově chráněný. 

Objekt začal chátrat po roce 2000, kdy do bankovní budovy vtrhlo policejní komando se samopaly. S nuceným správcem z České národní banky přišli také členové speciálních jednotek URNA. Cukrovarnický palác byl následně opuštěn, neboť se nanašlo žádné nové využití budovy.  

Po výměně několika soukromých investorů se objektu v roce 2018 ujala rakouská developerská společnost UBM, která se zde rozhodla vybudovat luxusní hotel.

Hlavním cílem bylo zachovat historickou hodnotu objektu a zároveň zde vytvořit prostředí, které vyhovuje vysokým nárokům na moderní ubytování a servis.

V hotelu Andaz Prague se nachází 176 pokojů, fitness a wellness centrum, restaurace, bar a konferenční sály.

Tým UBM Development Czechia při rekonstrukci velmi úzce spolupracoval s památkáři a restaurátory. V rámci rekonstrukce byla zvláštní pozornost věnována původním historicky cenným dochovaným interiérům, které byly citlivě obnoveny a restaurovány. Do interiérového designu jsou zakomponovány báje o Bruncvíkovi, pověst o Libuši, Golemovi a další fragmenty české historie.

Historická hodnota budovy a její autentická atmosféra tak zůstaly zachovány, a přitom je hotel přizpůsoben současnému životnímu stylu. Tento příklad rekonstrukce dokazuje, že i dlouhá léta opuštěné a chátrající budovy mají stále co nabídnout.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
9 m 47 s

Módní dům Ostravica-Textilia

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavá místa a památky
10 m 36 s

Sklárna Elias Palme

Bývalá sklárna Elias Palme v Kamenickém Šenově jistě patří mezi jednu z nejvýznamnějších staveb v severočeském sklářském regionu. Zajímavý je i její příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.

Mohlo by vás zajímat

Zajímavá místa a památky
6 m 04 s

Desfourský palác

Kulturní památka, která léta chátrá a kromě možné návštěvy v rámci festivalu Open House Praha je jinak nepřístupná. Desfourský palác, který je rovněž označován jako neoklasicistní obytný dům, byl postaven v první polovině 19. století. Zprvu rodinné sídlo se po čase proměnilo v zázemí Rudého práva až skončilo ve správě hlavního města. Posledních 11 let o palác usiluje Muzeum hl. m. Prahy, které by sem rádo přestěhovalo celé sídlo.

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu