ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Chátrající skvosty Poznávejte opuštěné, ale i jinak zajímavé domy v nové databázi!

Poznávejte opuštěné, ale i jinak zajímavé domy v nové databázi!

Poznávejte opuštěné, ale i jinak zajímavé domy v nové databázi!
2. 8. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Zajímá vás historie starých domů, chcete se dozvědět více o jejich architektuře a možná i nahlédnout do mnohdy pohnutých osudů jejich majitelů? Máme pro vás zajímavý tip! Poznejdomy.cz jsou nové webové stránky, kde najdete ty nejzajímavější objekty v České republice pěkně pohromadě!

Projekt se sice primárně zaměřuje na méně známé a starší objekty, ale v databázi lze najít i modernější stavby. „Cílem nového projektu je seznamovat lidi s domy se zajímavým příběhem, historií nebo architekturou. Mohou to být domy, které stojí již mnoho let, tak zaniklé nebo ty nově postavené,“ říká autor projektu Radomír Kočí

Informace o jednotlivých stavbách se zájemci dozví vcelku hravou formou v podobě interaktivní mapy. „Naší snahou je nezahlcovat návštěvníky dlouhými texty. Přesto, že jsme v začátcích, snažíme se web intenzivně doplňovat každý den. Aktuálně lze vyhledat stovky míst. V blízké budoucnosti chceme, aby do databáze mohli přidávat tipy na zajímavá místa i samotní uživatelé,“ říká Radomír Kočí. 

Uživatelé si mohou také díky mobilu s GPS značit, jaká místa již navštívili a přidat komentář či hodnocení. Lidé za každou návštěvu získají bod a mohou si tak porovnávat zážitky s ostatními. Součástí webu jsou i trasy, které tematicky spojují jednotlivá místa a je u nich i audio komentář. „Funkce jako trasy nebo možnost ukládání návštěv, jsou dostupné uživatelům, kteří přispějí na další rozvoj projektu. Nejsou to rozhodně žádné vysoké částky, pro odemčení všech funkcí a první vyzkoušení stačí přispět i 200 Kč na rok. Chystáme i různé výzvy, katalogy domů, přehledy zajímavých akcí a mnoho dalšího,“ říká Radomír Kočí. 

Velmi zajímavé je také to, že iniciátoři projektu jsou mnohdy v přímém spojení s aktuálními majiteli zachráněných objektů a díky tomu vznikají velmi unikátní galerie srovnávacích fotografií. „Zrovna teď se chystá jedna parádní galerie ze zámku v jižních Čechách. Budeme samozřejmě moc rádi, když nás i majitelé případně kontaktují a pozvou na takové návštěvy zajímavých domů,“ dodává Radomír Kočí.

„Ač se jedná o nový projekt, tomuto tématu se věnuji přes deset let. Mezi mé osobní srdcové projekty patří například dům U tří bílých lilií v Praze nebo zámek Ohrazenice. Mnoha objektům jsem také v minulosti pomohl najít nové majitele. Jedná se například o zámek Hájek nebo bývalou včelařskou školu v Novém Kníně,“ uzavírá Radomír Kočí. 

Poznejdomy.cz najdete také na sociálních sítích, kde můžete sdílet své příspěvky.

Radomíra Kočího jste na naší televizi mohli vidět v pořadu Chátrající skvosty, kde nám pomohl zmapovat historii několika domů. Posledním je Cukrovarnický palác, který se proměnil díky novému investorovi na luxusní hotel Andaz Prague. Díl o jedinečné proměně opuštěného a chátrajícího objektu v centru Prahy na moderní ubytovací zařízení najdete ZDE:

Chátrající skvosty - 8. díl - Cukrovarnický palác

Mohlo by vás zajímat

Zajímavá místa a památky
10 m 36 s

Sklárna Elias Palme

Bývalá sklárna Elias Palme v Kamenickém Šenově jistě patří mezi jednu z nejvýznamnějších staveb v severočeském sklářském regionu. Zajímavý je i její příběh. Z kdysi slavné továrny, která dodávala lustry do celého světa, je v dnešní době doslova ruina.

Mohlo by vás zajímat

Historické budovy
9 m 47 s

Módní dům Ostravica-Textilia

Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral, nyní byla zahájena přestavba tohoto z části památkově chráněného objektu. Architektonický klenot Ostravy se tak už brzo dočká nejen nového vzhledu, ale i využití. Projekt přestavby totiž získal jak potřebná povolení, tak silného finančního partnera.

Doporučené pořady

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl