ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Developeři a investiční skupiny JRD
Přeskočit reklamu
x

Profil: JRD

Společnost JRD s.r.o. byla založena v roce 2003. Jako první developer v České republice se zaměřila na výstavbu nízkoenergetických a energeticky pasivních bytových domů a v současné době je na tomto trhu lídrem. „Chceme stavby realizovat tak, aby byly maximálně environmentálně šetrné, energeticky úsporné a aby měly co nejmenší vliv na okolní prostředí,“ říká Jan Řežáb, majitel a od roku 2013 i ředitel developerské skupiny JRD s.r.o.

číst více
 1. Pořady
 2. Články
 3. Popis
 4. Jan Řežáb
 1. Jan Řežáb dlouhodobě usiluje o popularizaci problematiky energeticky úsporného a environmentálně šetrného bydlení v České republice. Často byl iniciátorem nových řešení a postupů. Stavěl například první pasivní bytové domy, začínal s využíváním systémů řízeného větrání, teplovzdušného vytápění a rekuperace. První bytový dům stavěl především pro sebe a svou rodinu a splnil si tak svůj sen o energeticky úsporném bydlení. Pro svoji matku nechal postavit dokonce unikátní dům s aktivní energetickou bilancí, který více energie vyrobí, než spotřebuje. Podobně ekologicky smýšlí i většina zaměstnanců firmy, která žije v energeticky pasivních bytech vybudovaných JRD s.r.o. Jak sám Řežáb přiznává, mnoho kolegů se rekrutovalo právě z řad zájemců o jeho rezidenční projekty.

  Začátky však nebyly snadné. „Potřebovali jsme udělat dobrou obálku budovy. To bylo lehce po roce 2000, kdy nejsilnější izolace byla šesticentimetrová, my jsme potřebovali 20. Tehdy nebyla lepidla, museli jsme v garáži vymýšlet hmoždinky. Známá nebyla ani trojskla v oknech, která jsou dnes již standardem,“ vzpomíná Řežáb.

  Nové moderní technologie

  JRD s.r.o. do dnešních dní vybudovala na 23 projektů. V letech 2003 až 2006 byly realizovány první projekty JRD Vila Velká Chuchle a Vila Štěrboholy, oba projekty vždy se třemi nízkoenergetickými byty. Jednalo se o první stavby s teplovzdušným vytápěním a rekuperací tepla v České republice v komerční sféře. Vila ve Štěrboholech měla také střešní instalaci fotovoltaického systému. Projekt Vila Velká Chuchle získal ocenění Stavba s ekologickým přínosem pro rok 2005.

  V období let 2004 až 2008 byly postaveny moderní třípodlažní bytové Viladomy Dolní Měcholupy 1, 2 a 3 s celkem 18 byty. Stavby byly realizovány v nízkoenergetickém standardu, projekt Dolní Měcholupy 1 získal ocenění Energetický projekt roku 2007. V roce 2008 společnost JRD úspěšně dokončila developerský projekt Rezidence Dolní Měcholupy určený pro 43 rodin. Při výstavbě byly využity nové moderní technologie, například fotovoltaická střešní instalace, a vybudován i takzvaný energeticky plusový byt. Projekt získal ocenění v soutěži Český energetický a ekologický projekt roku 2008.

  Mezi lety 2008 až 2010 byly v lokalitě Prahy 10 realizovány další tři bytové vily nazvané Viladomy Dolní Měcholupy 5, 6 a 7 s celkem 23 byty. V Uhříněvsi pak projekt Viladomy U Obory s 38 byty a také projekt Rodinné domy Za Nadýmačem. Přestože projekty vznikaly v době, kdy kvůli celosvětové finanční krizi zaznamenal realitní trh v ČR značný pokles, byly všechny vyprodány ještě před svým dokončením.

  Získal „ekologického Oskara“

  V roce 2012 dokončila společnost JRD dva exkluzivní projekty v lokalitě starých Strašnic: Vila Augustus s 9 luxusními byty a Vila Pod Altánem se šesti nadstandardně řešenými byty. Oba projekty získaly několik odborných i laických ocenění. Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem obsadila v roce 2012 první místo a nízkoenergetická vila Augustus druhé místo v mezinárodní soutěži moderních stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou Building Efficiency Awards (BEFFA). Bytový dům Vila Pod Altánem získal Cenu České komory architektů v soutěži Český energetický a ekologický projekt roku 2009 a Vila Augustus obsadila 2. místo mezi rezidenčními projekty v soutěži Best of Reality 2013. Vila Augustus zvítězila v soutěži Fasáda roku 2014 v kategorii Bytový dům – novostavba.

  Energeticky aktivní dům v Plzni-Bolevci, který nechal pro svou maminku Jan Řežáb postavit, získal v roce 2013 „ekologického Oskara“, když zvítězil v kategorii Kutil prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013. Tento dům uspěl také v 11. ročníku soutěže Český energetický a ekologický projekt/stavba/inovace roku 2012, kde získal Cenu veřejnosti. Ve stejné soutěži byl oceněn také projekt Rezidence Trilobit, který si odnesl Cenu hlavního města Prahy.

  V červnu 2014 byl dokončen luxusní komorní projekt Vila Na Výsluní s 16 byty. Pětipodlažní dům je citlivě zasazený do zahrady původní vily z 30. let minulého století ve vyhledávané lokalitě pražských Strašnic. Svou architekturou z dílny Podlipný Sladký architekti záměrně odkazuje k době, kdy funkce estetická a užitná tvořily jeden harmonický celek. Koncepci domu ocenila i odborná porota v prestižní soutěži Nejlepší z realit − Best of Reality 2014, ve které Vila Na Výsluní zvítězila v nejsilněji obsazené kategorii rezidenčních projektů.

  Posun do administrativy

  Na podzim 2015 byl zkolaudován komorní energeticky pasivní projekt Viladům Uhříněves s 3 velkými byty o dispozicích 4+kk. Dům se vyznačuje originální architekturou, promyšlenými dispozicemi bytových jednotek a je citlivě zasazený do příjemné a klidné lokality pražské Uhříněvsi s jedinečnými výhledy do přilehlého parku Obora. V únoru 2016 dokončila JRD již druhou etapu energeticky úsporného projektu Ecocity Malešice. Obě etapy tvoří celkem 5 bytových domů se 110 slunnými jednotkami v dispozicích 1+kk až 5+kk a velikostech až 133 m².

  V létě 2016 JRD zkolaudovala poslední etapu projektu Park Hloubětín, čímž uzavřela výstavbu nejrozsáhlejšího energeticky pasivního projektu v České republice. Park Hloubětín tvoří 3 samostatné budovy s celkem 127 zdravými, úspornými a environmentálně šetrnými byty. V roce 2017 proběhla kolaudace vily Nefrit, kterou JRD uzavřela výstavbu komorního projektu Vily Diamantica na okraji Prokopského údolí.

  Momentálně má JRD s.r.o. ve stavbě 10 projektů, dalších 25 připravuje. Společnost se postupně posouvá i do administrativy. Na pražském Smíchově má již větší administrativní projekt s územním rozhodnutím. Současně s tím plánuje i několik městských čtvrtí, které mají přes 1000 bytů.

 2. Jan Řežáb, majitel a do roku 2013 ředitel developerské skupiny JRD, vystudoval České vysoké učení technické v Praze, kde v oboru Podnikání a řízení ve stavebnictví získal inženýrský titul. Developmentu, ochraně přírody a ekologii se věnuje od studentských let. Jako student například vozil z Prahy do rodné Plzně vedle učebnic také vytříděný odpad, jelikož v té době již v Plzni byly na rozdíl od Prahy kontejnery na tříděný odpad.

  Po vystudování vysoké školy začal pracovat jako stavbyvedoucí, poté pracoval jako projektový manažer pro společnost Skanska IS. Následně zastával pozici výrobního ředitele ve společnosti S – Development. Před založením skupiny JRD řídil developerské projekty pro skupinu Eube v Gruzii.

  Energeticky úsporné bydlení jej provází i v osobním životě. První bytový dům stavěl především pro sebe a svou rodinu, čímž si splnil sen o energeticky úsporném bydlení. Pro svoji matku nechal postavit unikátní dům s aktivní energetickou bilancí, který více energie vyrobí, než spotřebuje. Dokonce i většina zaměstnanců firmy upřednostňuje podobný styl života a žije v energeticky pasivních bytech vybudovaných JRD. JRD dokonce založila v Jinošovském údolí u Vlašimi vlastní lesní školku. V té vyrůstají okrasné dřeviny, které využívá pro výsadbu ve svých projektech.

  Řežáb je také nadšeným zahradníkem, který si na zahradě pěstuje ovoce a zeleninu. Dlouhodobě usiluje o popularizaci problematiky energeticky úsporného a environmentálně šetrného bydlení v České republice. Je přesvědčen, že i v tržních podmínkách a bez dotací lze stavět energeticky úsporné projekty a zpřístupnit je nejširší veřejnosti. Aktivně také přednáší na seminářích či odborných konferencích a spolupracuje s vysokými školami.


Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu