ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Developeři a investiční skupiny Crescon
Přeskočit reklamu
x

Profil: Crescon

Jan Jerie v roce 2008 založil společnost Crescon. „Architektura se mi vždy líbila. Před patnácti lety jsem hledal bydlení na Praze 4 - Podolí, zjistil jsem, že na trhu není nic, co by mi vyhovovalo, a tak nezbývalo než koupit malý projekt. Záměrem bylo nechat si jeden byt a sedm jich prodat, nakonec to dopadlo jinak. Prodali jsme všechny. Tím začala historie Cresconu,“ vzpomíná Jerie.

číst více
 1. Pořady
 2. Články
 3. Popis
 1. Developerská společnost Crescon vznikla v roce 2008 poté, co Jan Jerie koupil menší projekt ve vilové části Podolí v Praze. „Nahradil jej bytový dům v Procházkova 7, který se stal impulsem k založení společnosti Crescon a na několik let i mým domovem,“ vzpomíná Jerie na začátky.

  Crescon je schopen poskytnout plnou škálu služeb nutných k realizaci projektu od výběru vhodného pozemku, návrhu struktury financování, koordinaci projektových prací, povolovacího řízení a stavby až po předání nemovitosti do užívání a její následnou správu.

  Investiční proces má Crescon pod kontrolou od samého počátku, tedy od okamžiku koupě pozemku a zpracování úvodní studie. Tento přístup odborníků z Cresconu umožňuje navrhovat a stavět nákladově, prostorově a provozně efektivní budovy. Svých kolegů si Jerie velmi váží. „Se všemi spolupracuji již řadu let, většina z nich je ve firmě od počátku. Cením si toho, že se nevzdávají a každým dnem posouvají naše projekty kupředu,“ říká. Crescon do projektů rovněž investuje vlastní prostředky a spolupracuje s dalšími investory i architekty.

  Projekty

  Impulsem k založení společnosti Crescon byl starý dům v ulici lemované stromořadím ve vilové části Podolí, který nahradil bytový dům Procházkova 7. Projekt byl podle návrhu architekta Heidlera z architektonické kanceláře VHE dokončen v roce 2011. Dům je řešen jako solitérní objekt s pěti nadzemními podlažími, ve kterých je umístěno 8 bytových a 1 nebytová jednotka.

  Další již zrealizovaný dům Procházkova 3 se nachází ve stejnojmenné ulici. Jedná se o městskou vilu o třech nadzemních a dvou podzemních podlažích. Konstrukce stavby je převážně betonová, některé části jsou v kombinaci se dřevem. Zahrada je obytná a rozšiřuje plochu společenského přízemí domu. O návrh projektu se zasloužil architekt Josef Pleskot.

  Projekt byl dokončen v roce 2013 a získal cenu za nejlepší architektonickou realizaci v soutěži Stavba roku 2013, v soutěži Realitní projekt roku 2013 se stal absolutním vítězem a dále získal cenu architektů, cenu odborné poroty a cenu veřejnosti. Byl také nominován na cenu Mies van der Rohe Award 2015.

  Podívejte se na apartmánový projekt realizovaný v horském prostředí Krkonoš:

  Developerské projekty - 6. díl - Aldrov Apartments & Resort

  Certifikace LEED

  Projekt BLOCK Karlín je spolupráce Cresconu s Unglet Group. Jedná se o administrativní budovu certifikace LEED Core&Shell v úrovni GOLD. „Momentálně máme vydané stavební povolení na projekt o velikosti deseti tisíc metrů čtverečních, jeho autorem je pan architekt Hlaváček. V současné době hledáme nájemce a doufáme, že buď v letošním, nebo příštím roce začneme s realizací,“ přibližuje Jerie. Lokalita projektu BLOCK Karlín, konkrétně Rohanské nábřeží, propojuje rychlost a dynamiku velkoměsta s klidem a odpočinkem uprostřed zeleně. Kanceláře jsou flexibilní a poskytují vysokou míru variability. V okolí budovy se nachází nespočet oáz, vhodných k pasivnímu i aktivnímu odpočinku.

  Projekt Park Rokytka je nízkoenergetický bytový dům v Praze 9 – Vysočanech. Pětipodlažní dům se 3 schodišťovými sekcemi a 45 komfortními byty byl dokončen v polovině roku 2018. Ke každému z nich náleží předzahrádka, balkon nebo terasa, v případě nejvyššího pátého podlaží, v němž se nachází pouhé 4 bytové jednotky, střešní terasa. Za architektonickým konceptem projektu stojí Jaroslav Daďa ze studia Ateliér Daďa architekti, který vycházel z tvaru a orientace pozemku ke světovým stranám.

  Zdravotnická zařízení

  Domov Sofie v Hrdličkově ulici na Praze 4 – Podolí cílí na osoby se zdravotním postižením. Areál je rozdělen na tři objekty domova pro osoby se zdravotním postižením a objekt zdravotnického zařízení. Areál je projektován jako stoprocentně samostatný, a to včetně parkování, které je řešeno pod domy. Pro celé území projekt nabízí služby v souvislosti se zdravím či trávením volného času jako je fyzioterapie, vodoléčba, restaurace, kavárna. K dispozici jsou i drobné obchody.

  Projekt domova Bílčická v Praze 5 – Velké Chuchli je zamýšlen jako Penzion pro důchodce s 57 bytovými jednotkami, převážně v dispozicích 1kk a 2kk a několik málo bytů v dispozici 3kk. „Uvažovali jsme, co senioři potřebují a co jim chybí,“ shrnuje Jerie. Budova je navržena ve čtyřech podlažích s tím, že poslední čtvrté patro je ustoupené a jedno podzemní patro slouží jako garáž. Cílem projektu je poskytnout aktivním seniorům udržitelné, plnohodnotné bydlení s veškerým potřebným zázemím a službami, především asistenčních pečovatelek.

  Studie projektu Domov Na Třebešíně v Praze 10 - Strašnicích řeší zástavbu pozemku v klidné vilové lokalitě, sousedící s parkem. V prostoru hlavního severního vstupu do areálu, tvořeného krytým průchodem, je navrženo centrum služeb, kde je rovněž navržen prostor pro umístění vybavenosti – momentálně je zde počítáno s ordinací a malou kavárničkou či společenskou místností. Jako hlavní oddychový a komunitní prostor je však myšlen pobytový vnitroblok, kde jsou kromě možností klidného posezení a odpočinku navrženy i plochy pro společné akce a setkávání obyvatel nejen domova pro seniory.

  Oceněná revitalizace

  Crescon, v tomto případě sám Jan Jerie ve spolupráci s architektem Miloslavem Hanzlem, realizuje projekty i mimo hlavní město. Na Vysočině v období let 2015 – 2016 proběhla revitalizace Nexova domu v Telči. Domu byl navrácen důstojný vzhled a renesanční malované fasády s kvádrováním. Zcela moderní je technické vybavení s vytápěním tepelným čerpadlem, topením v podlahách pod dlažbami, novodobými koupelnami a kuchyní. Obnova domu byla financována z prostředků investora. Na obnovu fasády, restaurování stropů a gotického portálu přispělo Ministerstvo kultury a město Telč z Fondu regenerace městských památkových rezervací a zón. Realizaci prováděla firma Starkon a.s. Stará Říše. Jan Jerie za tuto revitalizaci získal ocenění Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za rok 2016.

  Luxusní rezidenční komplex Aldrov Apartments & Resort se nachází několik metrů od skiareálu Aldrov ve Vítkovicích v Krkonoších. „Je to stará německá obec, která se nedočkala příliš velkých změn a není zničená turistickým ruchem. Na druhou stranu tam není příliš rozvinutá infrastruktura, takže ji budeme muset vybudovat,“ říká Jerie. Projekt je určený jak pro vlastní rekreaci, tak pro stabilní investici. V osmi horských chatách je umístěno celkem 139 moderních apartmánů.

  Úsporné byty

  Bytový dům Rezidence Písková vyroste v lokalitě pražských Modřan na hranici zástavby rodinných domů. Architektonický koncept domu navrhl architekt Petr Holub ze společnosti Artprojekt Jihlava. Stavba začne v polovině července 2020 a jednotky budou k předání v prvním čtvrtletí 2022. Dalším připravovaným projektem je Čerstvá Voda. Dům se bude nacházet na území vyhořelé horské chaty. Architektonický návrh připravuje architekt Josef Pleskot.


Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu