ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Moderní architektura v Krkonoších. Sledujeme nový projekt po vzoru alpských středisek

Moderní architektura v Krkonoších. Sledujeme nový projekt po vzoru alpských středisek

Moderní architektura v Krkonoších. Sledujeme nový projekt po vzoru alpských středisek
10. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: Crescon

V horské vesničce Vítkovice v srdci Krkonoš vzniká na místě zdevastovaného statku luxusní resort. Ten by se měl v budoucnu stát místem k odpočinku a sportu, kam se lidé s rodinami budou rádi vracet.

Aldrov Apartments & Resort jsou moderní domy s dřevěnou fasádou, které stojí přímo na sjezdovce. Celkem komplex nabídne deset budov s 139 plně vybavenými apartmány laděnými do luxusního horského stylu.

Účastníkem stavebního i územního řízení byl Krkonošský národní park. Ten se vyjadřoval k použitým materiálům i barvám, tak aby nic nenarušilo ráz krkonošské krajiny.

Místní architektura v minulosti využívala více barev, například zelené plechové střechy nebo červené fasády. Momentálně se ale při tvorbě střech využívá spíše šedá barva. „Tato barva je nejméně agresivní a nejvíce splývá s přírodou a nenarušuje ráz krajiny, proto jsme se rozhodli ji na projektu využít“ říká architekt a místní rodák Aleš Žalský.

Jednotlivé domy jsou postaveny v duchu krkonošské horské architektury. Většina staveb má tvar běžného obdélníků se sedlovou střechou. „Je to základní koncept horské architektury, typické je to, že podélná osa probíhá souběžně s vrstevnicí. Naproti tomu alpské stavby jsou většinou čtvercové a mají kolmou osu na vrstevnice s kolmými štíty, Krkonoše to mají přesně naopak. Je to typické architektonické tvarosloví pro naše kraje,“ řekl architekt Aleš Žalský.

Tak aby s přírodou ladila i fasáda budov, využil architekt přírodní dřevo. „Také při tvorbě fasády se v Krkonoších dříve využívalo více barev, dnes je moderní spíše přírodní dřevo a také kámen, který tvoří základní materiál horských staveb,“ říká Žalský.

Všechny budovy jsou postaveny ve stejném konceptu, tak aby resort z dálkového pohledu nepůsobil rušivě. Zároveň se ale v detailech od sebe stavby odlišují. Především pak různým posazením balkonů na jednotlivých budovách. Rozdílná je i šíře staveb. Zcela odlišný je pak jeden objekt, kde v budoucnu najdeme služby.

Správou Krkonošského národního parku jsme se nechali ovlivnit v základních prvcích. Detaily jsou pak prací architekta. Využili jsme přírodní materiál a zároveň vytvořili soudobou moderní architekturu,“ uvádí Žalský.

Celý resort působí jednoduše a moderně i díky využití skla. „Stavba nemá za cíl v horské krajině přebírat hlavní roli, snažili jsme se o rozvolněnost a nenásilnost. Navíc jsme chtěli zachovat dominantu blízkého ikonického kostela, tak aby jej stavby nezastiňovaly,“ dodává Žalský.

Bytové jednotky nabídnou v budoucnu zájemcům jak rekreaci, tak vhodnou investici po vzoru alpských středisek. Resort bude celoročně využívat volné kapacity ubytování, podobně jako hotel. Rekreantům tak plně otevře své brány pro pronájem a majitelům bytů bude ve své nepřítomnosti splácet investici. Vše bude zajišťovat profesionální hotelový operátor, což majitelům bytů usnadní jak pronájem, tak úklid.

Stavbu luxusního horského resortu mapujeme v našem pořadu Stavba není sen 4. Zároveň sledujeme proměnu horské vesničky Vítkovice, která by se díky stavbě měla stát v budoucnu vyhledávaným turistickým střediskem.

Stavba není sen 4 - 1. díl - Příběh proměny malebné krkonošské vesničky

Stavba není sen 4 - 2. díl - Jak roste nový resort v Krkonoších?

Jednotlivé díly seriálu Stavba není sen 4 - Aldrov Krkonoše a další informace najdete ZDE

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl