ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady TV Architect představuje... Crescon (Jan Jerie)

TV Architect představuje - Crescon (Jan Jerie)

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Rozhovor: Fakultní nemocnice v Olomouci otevřela novou Hemato-onkologickou kliniku od architekta Adama Rujbra

zrušit

14 m 35 s

Jan Jerie v roce 2008 založil společnost Crescon. „Architektura se mi vždy líbila. Před patnácti lety jsem hledal bydlení na Praze 4 - Podolí, zjistil jsem, že na trhu není nic, co by mi vyhovovalo, a tak nezbývalo než koupit malý projekt. Záměrem bylo nechat si jeden byt a sedm jich prodat, nakonec to dopadlo jinak. Prodali jsme všechny. Tím začala historie Cresconu,“ vzpomíná Jerie.

Developerská společnost Crescon vznikla v roce 2008 poté, co Jan Jerie koupil menší projekt ve vilové části Podolí v Praze. „Nahradil jej bytový dům v Procházkova 7, který se stal impulsem k založení společnosti Crescon a na několik let i mým domovem,“ vzpomíná Jerie na začátky.

Crescon je schopen poskytnout plnou škálu služeb nutných k realizaci projektu od výběru vhodného pozemku, návrhu struktury financování, koordinaci projektových prací, povolovacího řízení a stavby až po předání nemovitosti do užívání a její následnou správu.

Investiční proces má Crescon pod kontrolou od samého počátku, tedy od okamžiku koupě pozemku a zpracování úvodní studie. Tento přístup odborníků z Cresconu umožňuje navrhovat a stavět nákladově, prostorově a provozně efektivní budovy. Svých kolegů si Jerie velmi váží. „Se všemi spolupracuji již řadu let, většina z nich je ve firmě od počátku. Cením si toho, že se nevzdávají a každým dnem posouvají naše projekty kupředu,“ říká. Crescon do projektů rovněž investuje vlastní prostředky a spolupracuje s dalšími investory i architekty.

Projekty

Impulsem k založení společnosti Crescon byl starý dům v ulici lemované stromořadím ve vilové části Podolí, který nahradil bytový dům Procházkova 7. Projekt byl podle návrhu architekta Heidlera z architektonické kanceláře VHE dokončen v roce 2011. Dům je řešen jako solitérní objekt s pěti nadzemními podlažími, ve kterých je umístěno 8 bytových a 1 nebytová jednotka.

Další již zrealizovaný dům Procházkova 3 se nachází ve stejnojmenné ulici. Jedná se o městskou vilu o třech nadzemních a dvou podzemních podlažích. Konstrukce stavby je převážně betonová, některé části jsou v kombinaci se dřevem. Zahrada je obytná a rozšiřuje plochu společenského přízemí domu. O návrh projektu se zasloužil architekt Josef Pleskot.

Projekt byl dokončen v roce 2013 a získal cenu za nejlepší architektonickou realizaci v soutěži Stavba roku 2013, v soutěži Realitní projekt roku 2013 se stal absolutním vítězem a dále získal cenu architektů, cenu odborné poroty a cenu veřejnosti. Byl také nominován na cenu Mies van der Rohe Award 2015.

Podívejte se na apartmánový projekt realizovaný v horském prostředí Krkonoš:

Developerské projekty - 6. díl - Aldrov Apartments & Resort

Certifikace LEED

Projekt BLOCK Karlín je spolupráce Cresconu s Unglet Group. Jedná se o administrativní budovu certifikace LEED Core&Shell v úrovni GOLD. „Momentálně máme vydané stavební povolení na projekt o velikosti deseti tisíc metrů čtverečních, jeho autorem je pan architekt Hlaváček. V současné době hledáme nájemce a doufáme, že buď v letošním, nebo příštím roce začneme s realizací,“ přibližuje Jerie. Lokalita projektu BLOCK Karlín, konkrétně Rohanské nábřeží, propojuje rychlost a dynamiku velkoměsta s klidem a odpočinkem uprostřed zeleně. Kanceláře jsou flexibilní a poskytují vysokou míru variability. V okolí budovy se nachází nespočet oáz, vhodných k pasivnímu i aktivnímu odpočinku.

Projekt Park Rokytka je nízkoenergetický bytový dům v Praze 9 – Vysočanech. Pětipodlažní dům se 3 schodišťovými sekcemi a 45 komfortními byty byl dokončen v polovině roku 2018. Ke každému z nich náleží předzahrádka, balkon nebo terasa, v případě nejvyššího pátého podlaží, v němž se nachází pouhé 4 bytové jednotky, střešní terasa. Za architektonickým konceptem projektu stojí Jaroslav Daďa ze studia Ateliér Daďa architekti, který vycházel z tvaru a orientace pozemku ke světovým stranám.

Zdravotnická zařízení

Domov Sofie v Hrdličkově ulici na Praze 4 – Podolí cílí na osoby se zdravotním postižením. Areál je rozdělen na tři objekty domova pro osoby se zdravotním postižením a objekt zdravotnického zařízení. Areál je projektován jako stoprocentně samostatný, a to včetně parkování, které je řešeno pod domy. Pro celé území projekt nabízí služby v souvislosti se zdravím či trávením volného času jako je fyzioterapie, vodoléčba, restaurace, kavárna. K dispozici jsou i drobné obchody.

Projekt domova Bílčická v Praze 5 – Velké Chuchli je zamýšlen jako Penzion pro důchodce s 57 bytovými jednotkami, převážně v dispozicích 1kk a 2kk a několik málo bytů v dispozici 3kk. „Uvažovali jsme, co senioři potřebují a co jim chybí,“ shrnuje Jerie. Budova je navržena ve čtyřech podlažích s tím, že poslední čtvrté patro je ustoupené a jedno podzemní patro slouží jako garáž. Cílem projektu je poskytnout aktivním seniorům udržitelné, plnohodnotné bydlení s veškerým potřebným zázemím a službami, především asistenčních pečovatelek.

Studie projektu Domov Na Třebešíně v Praze 10 - Strašnicích řeší zástavbu pozemku v klidné vilové lokalitě, sousedící s parkem. V prostoru hlavního severního vstupu do areálu, tvořeného krytým průchodem, je navrženo centrum služeb, kde je rovněž navržen prostor pro umístění vybavenosti – momentálně je zde počítáno s ordinací a malou kavárničkou či společenskou místností. Jako hlavní oddychový a komunitní prostor je však myšlen pobytový vnitroblok, kde jsou kromě možností klidného posezení a odpočinku navrženy i plochy pro společné akce a setkávání obyvatel nejen domova pro seniory.

Oceněná revitalizace

Crescon, v tomto případě sám Jan Jerie ve spolupráci s architektem Miloslavem Hanzlem, realizuje projekty i mimo hlavní město. Na Vysočině v období let 2015 – 2016 proběhla revitalizace Nexova domu v Telči. Domu byl navrácen důstojný vzhled a renesanční malované fasády s kvádrováním. Zcela moderní je technické vybavení s vytápěním tepelným čerpadlem, topením v podlahách pod dlažbami, novodobými koupelnami a kuchyní. Obnova domu byla financována z prostředků investora. Na obnovu fasády, restaurování stropů a gotického portálu přispělo Ministerstvo kultury a město Telč z Fondu regenerace městských památkových rezervací a zón. Realizaci prováděla firma Starkon a.s. Stará Říše. Jan Jerie za tuto revitalizaci získal ocenění Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro za rok 2016.

Luxusní rezidenční komplex Aldrov Apartments & Resort se nachází několik metrů od skiareálu Aldrov ve Vítkovicích v Krkonoších. „Je to stará německá obec, která se nedočkala příliš velkých změn a není zničená turistickým ruchem. Na druhou stranu tam není příliš rozvinutá infrastruktura, takže ji budeme muset vybudovat,“ říká Jerie. Projekt je určený jak pro vlastní rekreaci, tak pro stabilní investici. V osmi horských chatách je umístěno celkem 139 moderních apartmánů.

Úsporné byty

Bytový dům Rezidence Písková vyroste v lokalitě pražských Modřan na hranici zástavby rodinných domů. Architektonický koncept domu navrhl architekt Petr Holub ze společnosti Artprojekt Jihlava. Stavba začne v polovině července 2020 a jednotky budou k předání v prvním čtvrtletí 2022. Dalším připravovaným projektem je Čerstvá Voda. Dům se bude nacházet na území vyhořelé horské chaty. Architektonický návrh připravuje architekt Josef Pleskot.

Doporučené pořady

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl