ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architekti Architekti Zajímavé netypické prvky a šatna z galvanického plechu - to je nový interiér v jednom z nuselských bytů

Zajímavé netypické prvky a šatna z galvanického plechu - to je nový interiér v jednom z nuselských bytů

Zajímavé netypické prvky a šatna z galvanického plechu -  to je nový interiér v jednom z nuselských bytů
11. 9. 2023 / Autor: Foto: Karolína Matušková

Kompletní rekonstrukce bytu v historické zástavbě v Praze 4 znamenala především změnu původní nevyhovující dispozice z první poloviny 20.století. Návrhu se ujali architekti Ondřej Janků a Lenka Kucháreková ze studia COLLARCH a výsledkem je zajímavý prostor, jemuž dominuje šatní skříň osazena dveřmi z galvanicky pozinkovaného plechu a efektem olejových skvrn. Interiér ale skrývá i další zajímavosti.

Přiznané vodovodní potrubí či příčka z luxfer, to jsou další zajímavosti, které ze starého pražského bytu v Nuslích udělaly unikátní byt pro umělkyni a architekta. Výsledkem je zábavný, a přesto velmi praktický interiér s řadou experimentálních a netradičních prvků.

Dlouhý, ale úzký obývací pokoj je nově rozdělen na ložnici, koupelnu a knihovnu. Jedna z příček, která odděluje ložnici od koupelny, byla nahrazena luxferami. Stěna uprostřed dispozice tak vpustila do bytu dostatek přirozeného denního světla. Skleněné tvárnice jsou pískované, a zajišťují tak dostatek soukromí v koupelně.

Malé místnosti směrem do dvora jsou sjednoceny v jeden obytný prostor. Zádveří je nahrazené kuchyní. Příčka mezi zádveřím a novým obývacím pokojem je zrušena a nahrazena kuchyňským ostrůvkem. Vzniká tak velkorysý vzdušný interiér, do kterého vstupujete přímo z chodby domu.

Asi nejvýraznějším prvkem jsou dveře šatní skříně v obývacím pokoji, která jsou z galvanicky pozinkovaného plechu s efektem olejových skvrn. Barva plechu ladí s dřevěnou podlahou a odrazivost prosvětluje jinak tmavý roh bytu. Hrubost povrchu plechů, nepřesnosti a škrábance z výroby ve fabrice vnášejí do interiéru příjemný industriální akcent. Z kuchyně je roh šatní skříně obložen tónovaným zrcadlem. Částečně tak plní funkci klasického zrcadla u vstupu do bytu.Nestandardně vysoké kuchyňské skříňky slouží jako sezonní úložný prostor pro celý byt. Stejně tak prostor nad WC přístupný z kuchyně. Linka s pracovní deskou je černo-šedá. Opticky ladí s podlahou kuchyně.

Vodovodní potrubí není zazděné v šachtě, pouze zakryté na míru ušitou a umělecky provedenou textilií. Zabírá tak mnohem méně místa a vnáší do interiéru umělecký prvek.V interiéru bytu je řada dalších netypických prvků z dílny majitelů: betonové závěsné svítidlo, skříňové úchytky. Byt je citlivá kombinace původního historického interiéru se současným a lehce experimentálním charakterem nově vložených prvků.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Byt na pražských Vinohradech s nádechem novodobé secese

Pražské Vinohrady jsou atraktivní rezidenční oblast, kam se v minulosti stěhovaly významné osobnosti. Zdejší činžovní domy jsou charakteristické luxusními byty s nadstandardními řešeními. Rekonstrukce jednoho z původních bytů v nájemním domě se ujali architekti ze studia Flat White.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Podívejte se na zajímavou rekonstrukci malého panelákového bytu s využitím odpadového materiálu

Desky z recyklovaného materiálu Packwall hrají hlavní roli proměny malého panelákového bytu. Pojďte se s námi podívat na to, co se stane, když v prostoru odstraníte všechny lehké montované příčky a vložíte sem boxy s různým využitím.

 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Letnímu bytu v centru Karlových Varů dominuje původní výmalba i kachlová kamna

Kombinace historického dědictví západočeského lázeňského města a uvolněná atmosféra tradičního filmového festivalu, nejen to byly důvody, proč mladý investor zvolil pro svou letní rezidenci právě starý byt v centru Karlových Varů. Rekonstrukce unikátního místa se ujaly architektky z ateliéru Plus One Architects a výsledkem je jedinečný byt s geniem loci.

Autorky: Kateřina Průchová a Petra Ciencialová

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu