Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Zachování historické hodnoty území a zkvalitnění veřejných prostranství, to je úkolem nové studie osady Baba

Zachování historické hodnoty území a zkvalitnění veřejných prostranství, to je úkolem nové studie osady Baba

Zachování historické hodnoty území a zkvalitnění veřejných prostranství, to je úkolem nové studie osady Baba
18. 10. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová

Unikátní a cenná kolonie prvorepublikových funkcionalistických vil se dočká správné ochrany, aby ji neohrožovaly žádné neplánované změny. Alespoň to má za cíl nová koncepční studie, na kterou vypsal výběrové řízení Institut plánování a rozvoje (IPR). Jedním z dalších bodů, na které se má zaměřit je zapojení krajinářských architektů s odborníky na památkovou péči.

„Ucelený přístup je v městském plánování velmi důležitý, a v případě osady Baba to platí dvakrát. Plánované projekty je potřeba zkoordinovat, aby nedošlo k narušení historické hodnoty místa. Koncepční studie je určitě vhodný nástroj, který nám nejlépe ukáže, jak dále postupovat,“ vysvětluje Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Zájemci se mohou hlásit do 26. října letošního roku. Studia by se měla zaměřit hlavně na zkvalitnění veřejných prostranství a zachování historické hodnoty území. Spolupracovat by zde měli krajináři i architekti, aby změny neměly dopad na historickou hodnotu osady Baba.

Kolonii momentálně trápí špatný stav a umístění podzemních sítí jako je kanalizace, vodovod nebo plyn. V plánu jsou také úpravy povrchů chodníků a silnic. Právě tyto projekty nejsou koordinované, proto by je měla řešit koncepční studie.

Osada Baba, prvorepubliková vilová kolonie

Osada Baba je součástí pražských Dejvic s úžasnou vyhlídkou na Prahu. Samotný projekt zde započal v letech 1931 a 1932 na popud Svazu československého díla, tedy sdružení propagujícího moderní formu bydlení.

„Urbanistický projekt celého toho sídliště vypracoval profesor Uměleckoprůmyslové školy Pavel Janák se svými žáky. Pozemek poskytlo hlavní město Praha. Tady potom vznikl šachovnicový systém zástavby a vyrostlo tady asi 30 rodinných domů, které projektovali slavní architekti jako například Josef Gočár, Pavel Janák nebo František Kavalír. A také nastupující generace architektů jako byl Ladislav Žák nebo František Zelenka,“ popisuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

Výsledkem je několik domů, které spojujeme stejný styl, tedy funkcionalismus. Všechny vily mají ploché střechy, skeletovou konstrukci, pásová okna a systém střešních teras. Podobné kolonie vznikaly například také v Německu a Rakousku, zde však byly během války poškozeny, a tak je pražská Baba jednou z nejzachovalejší a zaslouží si právem ochranu.

Koncepční studie se také zaměří na milovníky architektury z řad veřejnosti, Vzniknout by zde mělo zázemí pro návštěvníky, které nebude rušit místní obyvatele. K dispozici by také měl být infosystém o chráněném území a cenných budovách.

Doporučujeme:

Skryté poklady architektury – 29. díl – Kolonie Baba, část 1.

Skryté poklady architektury – 29. díl – Kolonie Baba, část 2.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl