ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Výstava Vize a realita konfrontuje návrhy známých staveb s realitou

Výstava Vize a realita konfrontuje návrhy známých staveb s realitou

Výstava Vize a realita konfrontuje návrhy známých staveb s realitou
2. 7. 2018 / Autor: gjf.cz Popisek: Anotační foto, modely z výstavy
#výstava
další

Výstava Vize a realita v české a slovenské architektuře 1918–2018 prezentuje návrhy známých budov, tak, jak je na papíře skonstruovali architekti a porovnává je s vzhledem budov, jak je známe dnes. K vidění bude například bazén v Praze Podolí, karlovarský hotel Thermal, známý Gočárův soutěžní návrh na dostavbu Staroměstské radnice. Výstava probíhá v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze a bude k dispozici v době od 29. 6. do 2. 9. 2018.

Výstava vznikla ve spolupráci s fakultami architektury Českého vysokého učení technického a Slovenské technické univerzity. Po skončení výstavy v Praze se přesune do bratislavské Design factory.

Jeden z kurátorů výstavy Matúš Dulla připomíná blízkost české a slovenské architektury během minulého století. „Ještě před převratem tu byl Slovák Jurkovič, kterému dovolily první orlí let moravské Pustevny či Luhačovice, nebo Gočár se slovenskými kořeny. Na Slovensku až do poloviny 20. století působila plejáda českých i slovenských architektů, které vyškolily brněnské anebo pražské architektonické školy. Žádná taková tehdy na Slovensku nebyla," řekl.

Nebáli se roztáhnout křídla

Češi i Slováci si podle něj často stěžují na to, že se velké vize a smělé projekty vyskytují jen za hranicemi. Výstava by mohla doložit, že ani českoslovenští architekti se nebáli roztáhnout křídla a že vedle pragmatických stavitelů v zemi byli i snílci, jejichž představy se promítly do skutečnosti.

Modely staveb, které se podařilo postavit, vytvořili studenti architektury na obou zmíněných školách. Některé se snaží věrně napodobit skutečné stavby, jako je třeba památník Slovenského národního povstání v Banské Bystrici, jiné se snaží odkrýt specifický moment díla. Tak je to u dvou variant jedné vily v Liptovském Mikuláši.

Zdánlivě archaický přístup v době počítačových 3D vizualizací, virtuální reality a úvah o stavění domů pomocí 3D tiskárny doplňuje projekce vizionářských projektů různého druhu, kterých se podle Dully za česko-slovenské století „urodilo celkem požehnaně".

nyv

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu