ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Připomínky k Metropolitnímu plánu přibývají, úředníci nestíhají

Připomínky k Metropolitnímu plánu přibývají, úředníci nestíhají

Připomínky k Metropolitnímu plánu přibývají, úředníci nestíhají
27. 7. 2018 / Autor: iprpraha.cz Popisek: Hlavní tvůrce Metropolitního plánu architekt Roman Koucký

Městští úředníci jsou zavaleni připomínkami k novému územnímu plánu, ten má specifikovat výstavbu v hlavním městě. Takzvaný Metropolitní plán by měl začít platit v roce 2023.

Úředníci jsou podle něj s evidencí ve třídenním skluzu a celkový počet podání by měl být znám do tří týdnů. Podrobnější a přesnější údaje budou známy až po roztřídění, což potrvá nejméně několik měsíců. Metropolitní plán, který má od roku 2023 určovat výstavbu v Praze, kritizuje většina městských částí a řada dalších institucí.

„V současné chvíli počet podnětů nemá žádnou vypovídající hodnotu. Ze zkušenosti víme, že právě v posledních dnech dochází k největšímu nárůstu doručovaných připomínek a ještě nemáme všechna podání zaevidovaná," uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Dnes mohou lidé ještě poštou posílat připomínky, které dojdou v dalších dnech.

Za zhruba tři týdny budou úředníci znát celkový počet podání. „Toto číslo však může být i zavádějící, jelikož nezohledňuje počet připomínkujících, duplicitu podání a podobně," uvedl mluvčí.

Pomůže také IPR

Podrobnější roztřídění a evidování připomínek a jejich autorů zabere odhadem půl roku. Podle harmonogramu by měl úřad podněty zpracovat, vyhodnotit a zapracovat do návrhu v následujících dvou letech, bude však záležet na jejich počtu. Úředníkům s tím pomůže městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který návrh plánu vypracoval.

Připomínky mohou podávat jednotlivci, spolky, firmy, městské části i další instituce. Podněty radnic a veřejných institucí mají často formu takzvaných zásadních připomínek, které bude muset pražské zastupitelstvo při projednání řešit každou zvlášť. Připomínky jednotlivců či firem budou zastupitelé s ohledem na jejich počet schvalovat hromadně na základě doporučení úředníků. Při schvalování stávajícího územního plánu, který začal platit v roce 2000, dorazilo šestnáct tisíc připomínek.

Je to klíčový dokument

Po zpracování připomínek z prvního kola projednávání bude následovat kolo druhé, které by se v ideálním případě mohlo konat v roce 2020. Podle současného termínu by měl nový územní plán začít platit v roce 2023, původně měl platit už od roku 2020.

Územní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Kolem nového územního plánu v minulosti panovaly spory, kvůli kterým skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor nového plánu Roman Koucký. Nakonec se do čela týmu připravujícího plán po vítězství ve výběrovém řízení opět vrátil. O Metropolitním plánu jsme psali také v článku Metropolitní plán se otevírá Pražanům. Začalo informační turné.

nyv

Doporučené pořady

U jednoho stolu
Nový díl

U jednoho stolu

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl