ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Zajímavé projekty Co bude s Barrandovskými terasami? Originální reportáž TV Architect je tady

Co bude s Barrandovskými terasami? Originální reportáž TV Architect je tady

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x
13 m 21 s / Autor: TV Architect

Rekonstrukce Barrandovských teras se opozdila kvůli rozsáhlým pracím na funkcionalistické historické budově z roku 1928 i kvůli komplikovanému podchycení svahu pro stavbu nové budovy hotelového komplexu. V současnosti již situace umožňuje pokračování řádné rekonstrukce i výstavby dle původního plánu. Dokončení celého areálu se tím ale posune, reálné je údajně nejdříve za dva až tři roky. Na novinářské prohlídce objektu to dnes řekli architekti Ondřej Kukral a Ladislav Kuba. TV Architect natočila originální reportáž, kde se dozvíte víc.

Rozsah prací byl daleko větší, než jsme čekali. Železobetonová konstrukce i založení této budovy byly za hranicí životnosti,“ uvedl Kukral, který má na starost rekonstrukci historické budovy. Ta vznikla pod architektonickým vedením Maxe Urbana na konci dvacátých let minulého století z vizí Václava M. Havla, otce tehdy budoucího českého prezidenta.

Podle Kukrala probíhaly v poslední době na historické budově náročné práce od zajištění základů až po opravu konstrukce. „Práce, které tu probíhaly vždy v součinnosti s Národním památkovým ústavem, pomohly budovy stabilizovat a dneska je konstrukce na té úrovni, že můžeme pokračovat v klasické rekonstrukci budovy,“ dodal.

Projekt nové podoby Barrandovských teras by si podle architekta měl uchovat svoji původní atmosféru. Součástí má být i restaurace a bistro. „Má zde vzniknout restaurace ve stylu třicátých let. Měla by se zaměřovat na podobnou kuchyň, která se tehdy vařila pro širokou veřejnost,“ řekl Robert Chejn, budoucí provozovatel restaurace. Obnova legendárního baru Trilobit, který se stal součástí komplexu v polovině třicátých let, v plánu zatím není.

Bar se stal legendárním pro své noční programy a byl vyhledávaným místem mnoha lidmi. Pokud se člověk v baru zdržel i do pozdních nočních či brzkých ranních hodin, mohl zde i posnídat.

V těsném sousedství historické stavby se objeví další dvě budovy. Sloužit mají jako ubytovací zařízení s apartmány. Jedna z částí, mající tvar písmene S, vyroste přímo na místě původních venkovních teras. „Stavba se rozbíhá. Doposud jsme řešili především otázku podchycení svahu. Teprve v nedávných dnech začala výstavba nadzemní části, a to z jihu," přiblížil proces budování architekt Ladislav Kuba.

Funkcionalistická budova Barrandovských teras se ve třicátých letech stala centrem pražské smetánky i hereckých hvězd. Objekt však zejména po druhé světové válce začal měnit svoji podobu a chátral. V padesátých letech byl uzavřen přilehlý bazén se skokanskou věží, o tři desetiletí stejný osud potkal i bar Trilobit.

Interiér restaurací má na starosti dvojice interiérových designérů Václav Novák a Petra Nováková-Ondreičková. Designérka ke své práci říká: „K výtvarnému pojetí interiéru přistupuji jako k prostorové instalaci. Ráda pracuji s použitým materiálem protknutým historií. Nábytku vdechuji nový život prostřednictvím konfrontace s novými tvary.“

Podle Václava Nováka jsou pro jeho tvorbu charakteristická tři slova: respekt, úcta a hravost.

Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu v Praze pro TV Architect přiblížil inspiraci pro stavbu teras. „Měla to být odezva nejen na ten americký vzor, záměrem bylo vybudovat zde komunitní centrum pro nově vznikající vilovou čtvrť na Barrandově. Ten byl do té doby holý.

Areál od roku 2001 vlastní podnikatel Michalis Dzikos. Opravné práce a rekonstrukce historické budovy i jejího okolí probíhají od září 2016. Celkovou výši nákladů dnes odmítli architekti komentovat, podle dřívějších odhadů by se však mělo jednat o investici mezi dvěma sty až pěti sty miliony korun.

TV Architect se zúčastnila prohlídky současné podoby Barrandovských teras a natočila pro vás reportáž. Podívejte se, jak dnes vypadá kdysi vyzdvihovaná chlouba první republiky a co s ní zamýšlí jednotliví odborníci.

nyv

TV Architect děkuje Historickému archivu Barrandov za poskytnutí fotografií. Viz dále www.barrandov1928.cz

Psali jsme také: 

Barrandovské terasy: Když na skále usne perla

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl