Odebírat novinky
Úvod Development a stavby Bytové projekty Nedostatečná nabídka zamíchala pořadím developerů. Jedničkou je i nadále Central Group

Nedostatečná nabídka zamíchala pořadím developerů. Jedničkou je i nadále Central Group

Nedostatečná nabídka zamíchala pořadím developerů. Jedničkou je i nadále Central Group
20. 5. 2019 / Autor: Central Group Popisek: Letňanské zahrady

Uměle omezená nabídka nových bytů v Praze se odráží na dosud velmi stabilním žebříčku největších developerů. Za celé první čtvrtletí byli kvůli neskutečně dlouhým povolovacím procesům investoři schopni dodat na pražský trh jen třináct set čtyřicet nových bytů. A kde není nabídka, nemůže být ani masivní prodej. K umístění mezi deseti největšími developery tak dnes stačí za čtvrtletí prodat čtyřicet bytů. Jedničkou trhu je se sto sedmdesáti devíti prodanými byty i nadále Central Group.

Kromě stabilní jedničky trhu se ale odehrály v žebříčku značné změny. Na přední příčky se dostaly firmy, které dosud obsazovaly nižší pozice. Na druhé místo se vyšvihl developer s finskými kořeny YIT Stavo, který je v Praze dlouhodobým hráčem. Třetí pozici obsadil specialista na rekonstrukce Acord Invest.

Složitý povolovací proces

„Fakt, že za změnami na trhu stojí především nedostatečná nabídka v důsledku pomalého povolování, potvrzuje také stále silnější zastoupení firem, které se zaměřují na rekonstrukce. Ty totiž nepodstupují tak složitý povolovací proces, jako novostavby,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Typickým představitelem firem, jež se zaměřují na rekonstrukce, je PSN či Acord Invest.

V loni za celý rok developeři v Praze prodali zhruba pět tisíc bytů, což je meziroční pokles o pět set bytů. Jedničkou trhu byl s osmi sty padesáti byty Central Group, následoval Finep se zhruba polovičním prodejem a dále Skanska Reality.

Prodej novostaveb bude klesat

V letošním roce bude s ohledem na zatím stále setrvalou stagnaci v povolování nové výstavby prodej novostaveb v Praze dále klesat až na čtyři tisíce osm set nebo dokonce čtyři tisíce šest set bytů. Počty prodaných bytů za 1. čtvrtletí tomuto odhadu nasvědčují. Central Group, jako největší stavitel bytů ve středním segmentu, by byl v současné situaci s vysokou poptávkou po dostupném bydlení schopen prodat dva až tři tisíce bytů ročně. „Záleží na tom, co se nám podaří provést zdárně povolovacím procesem. Nicméně v letošním roce bychom mohli dát na trh zhruba osm stovek bytů a prodat mezi osmi sty až tisíci byty,“ vysvětlila Tomášková.

Central Group

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl