Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Vítězné náměstí změní svoji tvář

Vítězné náměstí změní svoji tvář

Vítězné náměstí změní svoji tvář
16. 3. 2018 / Autor: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vyhlásí šestnáctého dubna soutěž o novou podobu Vítězného náměstí v Praze. Důvodem je snaha o zlepšení dopravní situace a zpříjemnění okolí náměstí. V porotě zasedne nejedno zvučné jméno. Inspiraci k přestavbě poskytl Londýn. Paralelně s přestavbou „Kulaťáku“ budou probíhat rekonstrukce dalších míst české metropole.

„Vítězné náměstí je jedním z největších náměstí v Praze. Proměnit ho tak, aby byly vyřešeny všechny jeho stávající problémy, je podobně velká výzva. Věřím, že se toho případní účastníci nezaleknou a přinesou kvalitní návrhy, které pomohou náměstí proměnit v další kvalitní veřejný prostor,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Architektonicko-urbanistická soutěž bude vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude Magistrát hl. m. Prahy. Ceny a jiné soutěžní výdaje jsou stanoveny na 3,28 milionů korun. Navržený postup dvoukolového klání umožní účast širšímu spektru účastníků.

Zvučná jména porotců

Ze zástupců odborné veřejnosti budou v porotě přítomni čeští i zahraniční tvůrci. Předsedou poroty bude odborník na urbanismus Jan Jehlík, dalším členem pak autor londýnského Trafalgar Square Peter Heath nebo berlínský architekt Ivan Reimann. Z řad politiků v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou usednou v porotě zástupci hlavního města a městské části Praha 6.

„Zkušenosti z Londýna ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci. Vítězné náměstí má potenciál stát se oblíbeným centrem Prahy 6 a místem, kde se lidé chtějí potkávat,“ vysvětluje náměstkyně Petra Kolínská, která bude také posuzovat předložené návrhy.

Praha v současné době řeší podobu také dalších náměstí, jako je Malostranské nebo Karlovo náměstí.

nyv

Další články na TV Architect:

Soutěž na revitalizaci Karlova náměstí zná finalisty, jsou mezi nimi týmy z Česka i zahraničí

Dům pokrytý židlemi získal Grand Prix Architektů 2017

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu