CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Vítězné náměstí změní svoji tvář

Vítězné náměstí změní svoji tvář

Vítězné náměstí změní svoji tvář
16. 3. 2018 / Autor: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy
Vítězné náměstí změní svoji tvář

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vyhlásí šestnáctého dubna soutěž o novou podobu Vítězného náměstí v Praze. Důvodem je snaha o zlepšení dopravní situace a zpříjemnění okolí náměstí. V porotě zasedne nejedno zvučné jméno. Inspiraci k přestavbě poskytl Londýn. Paralelně s přestavbou „Kulaťáku“ budou probíhat rekonstrukce dalších míst české metropole.

„Vítězné náměstí je jedním z největších náměstí v Praze. Proměnit ho tak, aby byly vyřešeny všechny jeho stávající problémy, je podobně velká výzva. Věřím, že se toho případní účastníci nezaleknou a přinesou kvalitní návrhy, které pomohou náměstí proměnit v další kvalitní veřejný prostor,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Architektonicko-urbanistická soutěž bude vypsána jako dvoukolová a investorem následné realizace bude Magistrát hl. m. Prahy. Ceny a jiné soutěžní výdaje jsou stanoveny na 3,28 milionů korun. Navržený postup dvoukolového klání umožní účast širšímu spektru účastníků.

Zvučná jména porotců

Ze zástupců odborné veřejnosti budou v porotě přítomni čeští i zahraniční tvůrci. Předsedou poroty bude odborník na urbanismus Jan Jehlík, dalším členem pak autor londýnského Trafalgar Square Peter Heath nebo berlínský architekt Ivan Reimann. Z řad politiků v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou usednou v porotě zástupci hlavního města a městské části Praha 6.

„Zkušenosti z Londýna ukazují, že je možné skloubit intenzivní dopravu s kvalitním veřejným prostorem a náměstím, kde hrají prim chodci. Vítězné náměstí má potenciál stát se oblíbeným centrem Prahy 6 a místem, kde se lidé chtějí potkávat,“ vysvětluje náměstkyně Petra Kolínská, která bude také posuzovat předložené návrhy.

Praha v současné době řeší podobu také dalších náměstí, jako je Malostranské nebo Karlovo náměstí.

nyv

Další články na TV Architect:

Soutěž na revitalizaci Karlova náměstí zná finalisty, jsou mezi nimi týmy z Česka i zahraničí

Dům pokrytý židlemi získal Grand Prix Architektů 2017

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl