ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Pořady Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše Víme, které běžně nepřístupné budovy se letos otevřou zájemcům v rámci festivalu Open House Praha

Víme, které běžně nepřístupné budovy se letos otevřou zájemcům v rámci festivalu Open House Praha

Víme, které běžně nepřístupné budovy se letos otevřou zájemcům v rámci festivalu Open House Praha
13. 4. 2023 / Autor: Open House Praha

Na festival otevřených budov Open House Praha se letos můžete těšit v termínu od 15. do 21. května 2023. Již devátý ročník svátku městské architektury pak jako pravidelně o víkendu zdarma zpřístupní veřejnosti více než 100 budov a prostorů na celém území hlavního města, které jsou v běžné dny návštěvníkům nepřístupné.

Celý týden bude připraven doprovodný program, jehož součástí jsou tradičně komentované procházky, přednášky a diskuze. Seznam všech objektů najdete ZDE

V letošním roce s námi mohou lidé zcela zdarma navštívit o víkendu 109 běžně nepřístupných budov a areálů. Jsou to místa, která pravidelně míjíme, aniž bychom měli šanci zjistit, co se skrývá za jejich fasádami a ploty. Nejen, že mezi nimi najdeme skvosty pražské architektury a designu, ale lidé se také na komentovaných prohlídkách dozví fascinující příběhy, které často stojí za jejich realizacemi, ať už se jedná o historické budovy, rekonstrukce, či moderní projekty. Díky nim a pestrosti architektury, kterou Praha nabízí, se můžeme na chvíli zastavit, zamyslet a užasnout,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Festival Open House Praha je určen pro širokou veřejnost, jeho mottem je Architektura pro všechny. Vstupy do budov o víkendu jsou zdarma a organizátoři se zaměřují na co největší bezbariérovost programu pro různé skupiny obyvatel. Víkendový program nabízí speciální prohlídky pro děti, dále pak osoby se sluchovým či zrakovým postižením a nezapomíná ani na cizince dlouhodobě žijící v Praze.

Organizátoři letos připomenou několik významných osobností architektury. Jedním z nich je Karel Prager, jeden z nejvýznamnějších českých architektů 2. poloviny 20. století, od jehož narození v létě uplyne 100 let. Návštěvníci budou moci poprvé nahlédnout do bývalé pobočky Komerční banky na Smíchově, vysokoškolského areálu z 90. let v Jinonicích nebo zákulisí Nové scény ND, která letos slaví 40 let od otevření. „Opět nabídneme k návštěvě technickou stavbu centrální kotelny Všeobecné fakultní nemocnice nebo areál Pragerových kostek v Emauzích, kde se v rámci doprovodného programu uskuteční debata o tom, jak přistupovat k rekonstrukcím staveb vzniklých ve 2. polovině 20. století, včetně vzpomínky na Karla Pragera,“ upřesňuje kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková.

Další osobností, na kterou se letos festival zaměří je Věra Machoninová, která letos v září oslaví významné jubileum. Její tvorba ve stylu brutalismu je zastoupena v programu administrativní budovou Teplotechny a obchodním centrem DBK (dříve Dům bytové kultury), které je považováno za jedno z vrcholných děl poválečné architektury u nás.

Třetím architektem, jemuž je letošní program věnován, je Antonín Viktor Barvitius, který se narodil před 200 lety. Při této příležitosti budou zpřístupněny Gröbeho vila v Havlíčkových sadech, Lannova vila v Bubenči a kostel sv. Václava na Smíchově. „Působivá bazilika patří k nejvýznamnějším příkladům české novorenesanční architektury u nás. Dominantou interiéru je Barvitiův hlavní oltář z několika druhů kararského mramoru nebo netradiční dřevěný zlacený kazetový strop,“ láká Klára Veselá 

Jednou z novinek je otevření brutalistického bývalého hotelu Intercontinental, který v současné době prochází finální fází rozsáhlé rekonstrukce. Letos se poprvé veřejnost podívá také do zrekonstruované administrativní a odbavovací budovy mezinárodního Letiště Václava Havla na Terminálu 4, kterou v 30. letech navrhl architekt Adolf Benš. Návštěvníci tak nahlédnou do prostor prezidentského či vládního salonku a vstoupí do míst, která přivítala amerického prezidenta Baracka Obamu nebo papeže Jana Pavla II.

Poprvé bude zpřístupněna i monumentální budova Ministerstva dopravy ČR na nábřeží Ludvíka Svobody, bývalé sídlo Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Festival otevře také brány Nostického paláce, pozdně barokního sídla Ministerstva kultury ČR, kde bude k vidění pracovna ministra, galerie, kulečníkový sál nebo kaple.

Zajímavou kapitolu v programu představují letos úspěšné konverze industriálních objektů. V areálu Branického pivovaru se podařilo přetvořit jednu z budov na Dům tanečního umění, v bývalé továrně Bratři Vinopalové na výrobu leteckých palubních přístrojů v Modřanech budou luxusní lofty Vanguard Prague pro bydlení, v tovární hale Breitfeld-Daněk v Karlíně lidé zažijí čilý novinářský ruch mediálního domu Economia, v sousedním objektu Machine House je k nahlédnutí architektonický ateliér studia QARTA Architektura a v trafostanici Smíchov výstavní síň 400 ASA Gallery. Nový rezidenční projekt se připravuje v průmyslovém areálu KOH-I-NOOR ve Vršovících, ve kterém ještě donedávna sídlila výroba věhlasných stiskacích knoflíků. Prázdná továrna bude lákat zejména milovníky urbexu.

Mohlo by vás zajímat

Firmy a organizace
4 m 33 s

Open House Praha

V rámci festivalu Open House Praha se již po čtvrté otevřou běžně nepřístupné budovy a takřka posvátné prostory, do nichž se veřejnost jen tak nepodívá. Smyslem festivalu je podpořit zájem lidí o místo, kde žijí, blíže ho poznat a seznámit se s jeho historií. Organizátoři usilují o budování dlouholetých vztahů s majiteli budov. Důležité je zapojení budov s lokálním komunitním a kulturním přesahem. Festival se uskutečňuje mimo jiné i díky dobrovolníkům, kteří jsou přítomni ve všech otevřených architektonických skvostech. Letos bude možné navštívit a projít si více než šedesát pět budov a prostorů. V profilovém videu festivalu Vám přinášíme rozhovory s patronkou projektu, architektkou Evou Jiřičnou a ředitelkou festivalu, Andreou Šenkyříkovou.

Mohlo by vás zajímat

1 m 33 s

Open House Praha – Kramářova vila

Vilu si jako reprezentativní sídlo nechal mezi lety 1911–1914 postavit významný politik a pozdější první předseda vlády samostatného Československa Karel Kramář. Jako stavební místo si vybral exkluzivní pozemek na devatenácté baště pražského opevnění v blízkosti Hradčan. Aby se neprovinil proti duchu místa (a vyhověl představám své manželky Naděždy), plánoval vilu uchopit v historizujícím duchu. S tímto přáním také oslovil architekta Friedricha Ohmanna, jenž následně vypracoval několik variant řešení objektu, z nichž nakonec vzešla výsledná podoba stavby – jednopatrový dům s mansardovou střechou a neobarokními prvky.

Mohlo by vás zajímat

1 m 02 s

Open House Praha – Fakulta strojní ČVUT v Praze

České vysoké učení technické v Praze sídlí od akademického roku 1874/1875 v areálu bývalého kláštera křižovníků založeného v osadě na Zderaze v roce 1190. Nezávisle na komplexu vybudovaném křižovníky byly postaveny ještě budovy barokního kostela a dům pro přestárlé kněze.

 

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu