Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus V Liberci se mohou těšit na novou čtvrť, získala územní rozhodnutí

V Liberci se mohou těšit na novou čtvrť, získala územní rozhodnutí

V Liberci se mohou těšit na novou čtvrť, získala územní rozhodnutí
27. 2. 2019 / Autor: ČTK Popisek: Místo, kde by měla vyrůst nová čtvrť

V Liberci může vyrůst nová čtvrť na Perštýně, projekt za více než miliardu korun získal územní rozhodnutí. ČTK to řekl Jiří Šolc, náměstek libereckého primátora, který stál u přípravy projektu. Soukromý investor podle něj plánuje na Perštýně výstavbu inovačního centra, garáží zhruba pro sedm set padesát aut, bydlení pro pět set až osm set lidí, ale počítá i s výstavbou školy nebo domova pro seniory, sportovišti nebo parkem.

Pokud vše dobře půjde, komplikovaná stavba by podle Šolce mohla začít v příštím roce. „Na konci toho všeho vznikne v Liberci nová moderní čtvrť, která bude přinášet více zeleně i pracovních příležitostí,“ řekl Šolc. Stavba podle něj nebude jednoduchá, investor musí mimo jiné vyřešit složitou dopravní situaci u blízkého terminálu městské dopravy. „Podmínkou územního rozhodnutí proto byla detailně zpracovaná dopravní studie,“ řekl Šolc.

Čtvrť vznikne v místě nedostavěného obchodního centra

Nová čtvrť údajně vznikne v místě, kde je už několik let rozlehlá jáma po nedostavěném obchodním centru. Firma ECE v Liberci od roku 2006 připravovala výstavbu obchodního centra bezmála za tři miliardy korun, stavbu ale po třech letech zastavila kvůli administrativním průtahům. Ve svahu vyhloubila jen obrovskou jámu. Ze zmařené investice vinil developer stát a domáhal se náhrady škody zhruba 1,8 miliardy korun s úroky. V arbitráži ale firma ECE prohrála.

Na střechách garáží budou hřiště

Podle studie by areál o rozloze 4,5 hektaru měl být zastavěn zhruba ze čtvrtiny. Autoři se inspirovali Vídní, kde je hodně zeleně. „Takže jsme se snažili mít maximum zeleně, ale přitom využít prostor tak, aby tam bylo co nejvíce možností k bydlení,“ řekl při prezentaci studie architekt Václav Dvořák. V projektu se například počítá s tím, že na střechách podzemních garáží budou hřiště. Vzniknout by tam měl také například centrální park s pěší promenádní trasou z centra.

nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl