ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Kniha 20000 otevírá dveře k současné architektuře měst a obcí

Kniha 20000 otevírá dveře k současné architektuře měst a obcí

Kniha 20000 otevírá dveře k současné architektuře měst a obcí
28. 2. 2019 / Autor: Helena Novotná Popisek: Kniha 20000

Vyšla nová publikace, jejíž název je Kniha 20000. Jde o literárně-vizuální dokument představující portréty dvaceti míst ve dvaceti městech České republiky, které svým počtem obyvatel nepřesahují dvacet tisíc a za nimiž stojí dvacet předních architektonických studií.

Je to také druhá kniha Michaely Hečkové, autorky publikace O městech a lidech. Na nové knize pracovala společně s Matějem Chaberou, grafickým designérem a nositelem ocenění Czech Grand Design v kategorii grafický designér roku 2017. Výsledkem je alternativní průvodce současnou českou architekturou. Publikace vychází v březnu 2019 a bude dostupná online, v distribuci sítě Kosmas a v knihkupectvích Book Therapy, PageFive, ArtMap a dalších. Křest proběhne v pátek 8. března v CAMPu

Nechte se překvapit

Kniha 20000 je architektonický průvodce, reportáždokument o stavu českých měst a obcí, ale také publikace, která má inspirovat k cestování a objevování současné architektury mimo velká města. Zachycuje proměny dvaceti českých vesnic a malých měst po výstavbě nových veřejných budov nebo po urbanistických zásazích, které dokáží významně ovlivnit charakter a biorytmus daného místa. „Velká architektura nepotřebuje velká města. Lidé nejsou zvyklí se jezdit inspirovat na vesnici a do maloměsta, jenže právě v malém měřítku těchto míst se současná architektura prosadí mnohem lépe. Kniha je určena nejen architektům, ale všem, kteří cestují a rádi se nechají překvapit,“ vysvětluje autorka.

Mezi uvedené stavby patří rozhledna Růženka v obci Růžová od libereckého studia Mjölk architekti, nová galerie v Humpolci 8smička od OK PLAN ARCHITECTS, pozorovatelna Durch ve Valašských Příkazech od architekta Zdeňka Fránka, hotel Štajnhaus v moravském Mikulově od studia ORA nebo revitalizace nábřeží řeky Loučné v Litomyšli od Rusina Frei architekti.

Texty vznikaly na základě rozhovorů nejen s jednotlivými architektonickými studii, ale také s takzvanými hybateli architektury, tedy zadavateli, investory, provozovateli, vedením obce či města a místními kulturními organizátory. Autorské fotografie vznikaly speciálně pro tuto knihu zcela atypicky v době reálného provozu objektů.

O autorech

Autorka knihy se v minulosti podílela na projektech redefinujících prostředí pražských sídlišť Jižní Město (festival o umění ve veřejném prostoru Street for Art, Galerie Chodovská tvrz) a Černý Most (komunitní centrum Plechárna). V současnosti působí jako projektová manažerka SIGNAL festivalu, největšího festivalu vizuálního umění v České republice. Na začátku roku 2017 vydala svou první autorskou knihu O městech a lidech, která mapovala třiatřicet příběhů o oživení veřejného prostoru ve třiatřiceti českých městech. 

Autorem fotografií a grafického zpracování knihy je Matěj Chabera, grafický designér a absolvent prestižní Royal College of Art v Londýně. Posledních patnáct let strávil prací pro spektrum klientů v Londýně, Miláně a Amsterdamu. V loňském roce získal ocenění Grafický designér roku v rámci Czech Grand Design 2017. Nově spolupracuje s českou značkou Braasi Industry a věnuje se produktovému designu. 

Křest knihy


Křest proběhne 8. března 2019 v 19:00 v CAMPu. Úvodní slovo bude mít Jan Vondrák ze studia Mjölk architekti, Pavel Buryška z XTOPIX a Mirek Vodák společně s Tomášem Zdvihalem z CBArchitektura. V průběhu křtu se čtyřiadvacetimetrová projekční stěna v CAMPu promění v jednorázovou výstavu a ukázku projektů, které jsou zdokumentovány v knize. 

red

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl