ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus V Kanadě vznikne unikátní turistické středisko podle návrhu studia A8000

V Kanadě vznikne unikátní turistické středisko podle návrhu studia A8000

V Kanadě vznikne unikátní turistické středisko podle návrhu studia A8000
1. 6. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Čeští architekti dobývají svět. Unikátní rekreační středisko vyroste v Novém Skotsku pod taktovkou architektů z ateliéru A8000. Ti vytvořili návrh oblasti, kde se aktuálně nachází opuštěný lyžařský areál. Lokalita roky chátrá a nemá využití, v budoucnosti se má proměnit na živé přímořské městečko na úpatí kanadského národního parku. Chybět nebude stezka v korunách stromů, marina, vycházkové, běžecké, cyklo i bike trasy. Součástí rekreačního území bude také hotel, soukromé apartmány, služby i restaurace. Největším lákadlem je pak originální sjezdovka, která končí přímo v oceánu.

Původní lyžařské středisko v Cape Smokey je zaměřeno pouze na zimní sezónu. Vzniklo totiž v rámci zimních kanadských sportovních her před 40 lety. Areál je ale v současné době opuštěný a chátrá. Noví čeští investoři ale chtějí středisko postavit na nohy. Na projektu se podílí skupina investorů v čele s podnikatelem Martinem Kulíkem, který stojí mimo jiné za úspěchem lyžařské obce Malá Horní Úpa a Jiřím Kejvalem, což je předseda Českého olympijského výboru. Právě on oslovil pro spolupráci ateliér A8000

Ateliér má na kontě už několik podobných projektů. Příkladem je české Lipno, které architekti probudili k životu před 30 lety. Právě tato jihočeská lokalita by měla být vzorem pro středisko Cape Smokey. Oblast s velkým potencionálem nebude totiž jako před lety sloužit jen pro zimní sporty, ale stane se z ní celoroční atraktivní destinace.   

Lokalita se nachází přímo na ikonickém kanadském pobřežním silničním okruhu Cabot Trail připomínajícím legendární Route 66 v USA. Hlavní myšlenkou investorů i architektů je pestré a kvalitní celoroční vyžití. Areál by měl nabídnout marinu s romantickým molem, pobřežní kolonádou, obchody, služby, ubytování, bydlení, ale i minipivovar či pekárnu. 

Velkým lákadlem bude unikátní sjezdovka, která bude končit v oceánu či stezka v korunách stromů. Dominantou se stane stavba na vrcholu lyžařského areálu, bude jí ostře geometrická restaurace The Cube.

Turisté budou moci využít 1 200 metrů dlouhou lanovku, která povede až na náhorní plošinu High Lands, kde najdou návštěvníci vrchol sjezdovky. 

„Cape Smokey je úžasné místo. Jen si to představte: lyžujete na kopcích, zatímco pozorujete oceán, jestli se z něj náhodou nevynoří velryba. Něco takového jinde nezažijete. Od začátku nám proto bylo jasné, že zde musí vzniknout dvousezónní středisko. Jedině tak může území ekonomicky prosperovat a stát se skutečně živým areálem, do kterého se budou lidé rádi vracet. Místo navíc leží přímo na ikonickém okruhu Cabot Trail. Všude kolem je ale velmi řídké osídlení. Kdysi oblast žila z hornictví a rybolovu. Prvé se přestalo vyplácet a druhé bylo omezeno. Kanaďané tak dnes vítají každou novou iniciativu,“ vysvětluje architekt Martin Krupauer. 

Místo nebude ovšem jen turistickým cílem. Domov by zde mohlo najít až 3 500 lidí. Aktuálně se pokládají základy pro stezku v korunách stromů a byl spuštěn provoz nové kabinové lanovky. Pracuje se rovněž na pěších stezkách i cyklostezkách, ale i na prvních objektech pro ubytování. Vše by mělo být hotovo do 10 let.

Autorský tým: Martin Krupauer, Pavel Kvintus, Martin Sedmák, Václav Mašek, Petr Jakšík
Design tým: Petr Jakšík, Václav Mašek, Matúš Paštor, Jaroslav Kedaj, Ondřej Sejkora

Mohlo by vás zajímat

Architekti
23 m 01 s

Atelier A8000

Atelier 8000 v Českých Budějovicích funguje od roku 1989. Založili ho dva čeští architekti Martin Krupauer a Jiří Střítecký. Po smrti svého kolegy Martin Krupauer pokračuje ve vedení ateliéru a dnes má v týmu přes padesát spolupracovníků v Praze a v Českých Budějovicích.

Mohlo by vás zajímat

Osobnosti
15 m 00 s

Martin Krupauer (Atelier A8000)

Martin Krupauer vystudoval fakultu stavební na ČVUT a architekturu na AVU v Praze. Od roku 1989 vedl spolu s Jiřím Stříteckým ATELIER 8000, hlavním sídlem v Českých Budějovicích a pobočkou v Praze. Po smrti Stříteckého v roce 2012 vede atelier sám. Je hostujícím architektem Slovenské komory architektů, přednáší o architektuře a regionálním rozvoji v Praze, Českých Budějovicích a na dalších místech. Několikrát byl členem mezinárodních porot architektonických soutěží.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Město na vodě plné udržitelných moderních technologií, takové jsou plány studia A8000 na jezeře Medard na Sokolovsku

Medard je v současné době největší umělé jezero v České republice. Lokalitu u Sokolova teď čeká radikální proměna. Na základě vypsané soutěž na urbanistickou studii okolí jezera byl vybrán architektonický ateliér A8000, který se zde postará o velmi zásadní proměnu. Ta místo v měsíční krajině promění na atraktivní lokalitu k bydlení a rekreaci. Jde o ojedinělou a rozvojovou oblast v těsné blízkosti vzniklého jezera Medard. To bylo vytvořeno v rámci rekultivace a revitalizace po ukončení těžby hnědého uhlí zatopením lomové lokality Medard – Libík. Těžba zde byla ukončena v roce 2000. Jezero pak bylo napouštěno v letech 2008 až 2016.

 

 

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu