ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus V Bratislavě má vést nová tramvajová trať. Propojí Nivy s dalšími částmi

V Bratislavě má vést nová tramvajová trať. Propojí Nivy s dalšími částmi

V Bratislavě má vést nová tramvajová trať. Propojí Nivy s dalšími částmi
Autor: reality.etrend.sk Popisek: Vizualizace tramvajové tratě

Developer J&T Real Estate plánuje vybudovat novou tramvajovou trať v centru Bratislavy. Aktuálně probíhá příprava podkladů pro úřady. Pokud městská spojnice dostane zelenou, vznikne prý do půl roku Rozpočet projektu je plánovaný na třicet milionů eur.

Prvotní vize nové tramvajové trati v centru města představil developer ještě v loňském roce. Tehdy navrhl trať vedoucí od Starého mostu přes Euroveu a Košickou ulici s napojením na stávající ružinovskou radiálu.

„Současný stav kolejové dopravy nezohledňuje rozvoj a potřeby města v prostoru, kde vzniká jeho nové centrum. Našimi návrhy nechceme řešit pouze obsluhu rozvíjejících se území, ale díváme se na dopravu ve městě komplexně a v širším měřítku,“ uvedl výkonný ředitel JTRE tehdy Pavel Pelikán.

Komplexní studie

Mezitím si developer nechal vypracovat komplexní studii. „V uplynulých měsících jsme na základě požadavku vedení města nechali zpracovat nezávislou studii zaměřenou na porovnání přínosů a možných negativ navrhované trasy v porovnání s alternativními po Landererově ulici a Mlynských nivách," řekl Pelikán.

Studie porovnávala trasy nejen z pohledu přepravně-provozní efektivnosti, ale zohledňovala také dopad na stávající tramvajovou síť a celkovou MHD, přidanou hodnotu v systému a také vzájemné vlivy na silniční komunikace.

Jedním z kritérií byl i parametr prostorové a technické proveditelnosti, a také to, zda a jak je území dopravně vytížené dnes, zda nejsou k dispozici jiné dopravní systémy, jejichž sladění s dalším systémem tramvaje by bylo technicky i finančně náročné.

„Do celkového hodnocení vhodnosti trasy pak vstupuje několik proměnných a všechny je třeba dobře zvážit a zhodnotit, protože jde o finančně i projekčně náročný projekt, který ovlivní fungování dané lokality na mnoho let," vysvětlil Radoslav Grečmal ze studia GFI, které pro developera zpracovává projekt nové tramvaje.

„Po posouzení všech zmíněných kritérií vyšla jako nejvhodnější právě navrhovaná trasa Šafárikovo náměstí – Pribinova – Košická s napojením na ružinovskou radiálu," uvedl Grečmal. Zamítnuta tak byla varianta, v rámci které by tramvaj procházela Landererovou ulicí, spojovala město přes Dunajskou ulici a vedla Karadžičovou ulicí.

Kudy by měla vést

Nová trasa by tak měla napojit na petržalskou radiálu na Šafárikově náměstí, mine zadní část objektu Umělecké besedy v Pribinově ulici a vpředu bude Eurovea, kde se napojí na Košickou ulici. Dále povede přes Dulovo náměstí až k trhu na Miletičově, odkud bude pokračovat směrem na Trnavskému mýtu a zároveň se napojí na ružinovskou radiálu.

Na nové trati by mělo vzniknout šest zastávek s pracovními názvy SND, Eurovea, Přístavní, Košická, Dulovo náměstí a Tržiště Miletičova. „Umožní se tak plynulé tramvajové propojení a zkrátí se čas přesunu mezi Petržalkou a Ružinovem na deset až patnáct minut. Zároveň se vytvoří velmi dobré předpoklady pro realizaci dalšího dlouhodobého záměru města – vybudování Vrakunské-Biskupické radiály. Pozitivem také je, že při součinnosti všech zúčastněných stran by tento projekt mohl být realitou během čtyř až sedmi let," uvedl Pelikán.

Podle jeho slov by se měl rozpočet celého projektu vyšplhat na třicet milionů eur. „Platí náš veřejný závazek, že na stavbu tramvaje významně přispějeme. Situace se však časem mění, myslíme si, že stát by měl mít zájem na rozvoji tohoto druhu dopravy. Chceme však přispět významnou částkou,“ uvedl Pelikán.

Byrokratické kolečko

Aktuálně J & T Real Estate připravuje podklady pro žádost na územní řízení. Pokud by projekt dostal všechna potřebná povolení, mohl by být podle developera zrealizován za rok a půl. Projekt nyní bude posuzovat město a stavební úřady. Až ony rozhodnou o konečné podobě projektu.  

Kontroverzním prvkem původně představené tratě bylo i ohrožení budovy Umelky. „Umělecká beseda je hodnotný prvek historické zástavby, na jehož zachování nám vždy záleželo a nikdy jsme neuvažovali o jeho asanaci. Řešili jsme proto s projektanty, jak zrealizovat odbočení tramvaje ze Starého mostu na Pribinovu. I když je to finančně a technicky náročné, našli jsme řešení trasy za Umelkou. Majitelům Umělecké besedy jsme dali příslib, že projekt nijak neomezí funkčnost objektu,“ konstatoval Pelikán.

Ten se vyjádřil i ke spekulacím ohledně možné výstavby na tržišti Miletičova. „Chceme vyvrátit mýty o tom, že chceme Miletičku obsadit nějakým developerským projektem. Vůbec to není pravda, neuvažovali jsme nad tím,“ zdůraznil Pelikán.

Developer předpokládá, že v nově vyrůstající čtvrti bude v příštích letech pracovat denně 91 270 zaměstnanců, přičemž v rezidenční části bude bydlet sedmnáct tisíc čtyři sta lidí. Navíc by čtvrť mělo denně navštívit další téměř sto tisíc lidí.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu