Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Z Vinohradské třídy kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice povede tramvajová trať

Z Vinohradské třídy kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice povede tramvajová trať

Z Vinohradské třídy kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice povede tramvajová trať
22. 3. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: archiv

Město Praha změnilo územní plán, aby bylo možné vybudovat tramvajovou trať z Vinohradské třídy kolem hlavního nádraží do Bolzanovy ulice. Změnu už také schválili zastupitelé. Zatím se neví, kdy práce na stavbě odstartují. Město krom této trasy chystá také prodloužení trati z Vinohradské třídy na Václavské náměstí.

V budoucnu by tramvaje měly jezdit od Národního muzea ke Státní opeře, přes magistrálu, dále parkem kolem hlavního nádraží a napojí se na stávající trať v Bolzanově ulici. Kromě lepšího dopravního spojení toto řešení odlehčí již stávající tramvajové síti v centru. Nová trasa má také zajistit případnou objízdnou trasu, pokud se ve vytížených lokalitách v centru města stane nehoda.

Vedení hlavního města připravuje také stavbu tramvajové trati z Vinohradské třídy přes Václavské náměstí, kde ji napojí na koleje spojující Vodičkovu a Jindřišskou ulici. Pro tuto stavbu ale není potřebná změna územního plánu. Tramvaje přestaly na náměstí jezdit v roce 1980.

Na návrhu se podílel Institut plánování a rozvoje Prahy, podle kterého je návrat tramvají potřebný pro stabilizaci a rozvoj veřejné dopravy s tím, že na stavbu tramvajové trati na Václavském náměstí navazuje i připravované propojení s Hlavním nádražím. Vítězný návrh vzešel z urbanisticko-architektonické soutěže již v roce 2005 ve spolupráci ateliéru Jakub Cigler Architekti. Koleje nepovedou středem náměstí, jak tomu bylo dříve. Tramvaje by měly jezdit po stranách, v podstatě v prostoru, kde dnes jezdí automobily.

Změny se plánují také ve Vrchlického sadech u hlavního nádraží, kterým Pražané přezdívají Sherwood. Vedení města loni schválilo soutěž na novou podobu parku. Podoba by měla počítat i s chystanou novou tramvajovou tratí a dalšími plány, které zde má radnice Prahy 1.

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl