Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality U Pražanů roste zájem o malé byty. Nejčastěji se prodávají garsoniéry a 2+kk

U Pražanů roste zájem o malé byty. Nejčastěji se prodávají garsoniéry a 2+kk

U Pražanů roste zájem o malé byty. Nejčastěji se prodávají garsoniéry a 2+kk
3. 9. 2019 / Autor: Romana Landová. Zvyšuje se zájem o malé byty. Foto: Central Group

Podle společných analýz trhu firem Central Group, Trigema a Skanska Reality Pražané stále častěji kupují malé byty. V roce 2016 to bylo 59, 2 procenta, letos je to již 70 procent. Důvodem je současná situace na trhu, ale i takzvané single domácnosti.

Zájem je hlavně o garsoniéry a byty 2+kk, hlavním důvodem je současná situace na trhu. „S ohledem na to, že každý metr čtvereční bytu dnes v Praze stojí v průměru přes 100 tisíc korun, je logické, že kupující kladou velký důraz na efektivitu dispozic. To nahrává firmám, které mají dlouholeté zkušenosti s navrhováním uživatelsky příjemných, a především efektivních dispozic bytů,“ řekla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Ze společných analýz společností Central Group, Trigema a Skanska Reality vyplývá, že ještě v roce 2016 se malých bytů prodalo 59,2 procenta, letos již je to 70 procent. Vůbec nejrychleji roste zájem o nejmenší byty 1+kk, které letos za první pololetí tvořily 30 procent všech v Praze prodaných nových bytů. Ze statistik Central Group vyplývá, že průměrné 1+kk má nyní kolem 30 metrů čtvereční, když ještě před čtyřmi lety to bylo o pět metrů více.

Single domácnosti

K tzv. mikrobytům, které nabízejí vše na několika málo metrech čtverečních, ale situace v Praze nesměřuje. „Lidé, kteří kupují nové bydlení, požadují určitý standard a ten se u bytů 1+kk pohybuje od 25 až 30 metrů čtvereční,“ řekla Tomášková. Menší byty preferují i firmy a movité rodiny, které je využívají jako investici k pronajímání.

Další skupinou lidí kupujících malé byty jsou takzvané single domácnosti – ať již mezi mladými, nebo naopak staršími. O malé byty mají ale zájem také rodiče, kteří přenechají svůj větší byt mladým a sami hledají nové bydlení v menším pohodlném bytě bez nutnosti dalších investic.

Psali jsme také:

Prodeje nových bytů meziročně výrazně poklesly. Může za to jejich nedostatek, v roce 2030 bude chybět až sto tisíc bytů

Central Group má další brownfield. Z části bývalé Sigmy Modřany vzniknou byty

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl