Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Prodeje nových bytů meziročně výrazně poklesly. Může za to jejich nedostatek, v roce 2030 bude chybět až sto tisíc bytů

Prodeje nových bytů meziročně výrazně poklesly. Může za to jejich nedostatek, v roce 2030 bude chybět až sto tisíc bytů

Prodeje nových bytů meziročně výrazně poklesly. Může za to jejich nedostatek, v roce 2030 bude chybět až sto tisíc bytů
23. 8. 2019 / Autor: Romana Landová. V budoucnu se bytová krize zhorší. Foto: Central Group

Blokování nové výstavby a zdlouhavé povolovací procesy v hlavním městě jsou příčinou meziročního poklesu prodaných bytů. Pokud se situace nezlepší, podle odhadů společnosti Central Group bude v roce 2030 na trhu chybět 100 tisíc bytů pro 210 tisíc obyvatel.

Pokles pražského trhu vlivem nedostatku projektů v nabídce bude pokračovat i nadále. Letos se v celé Praze prodá zřejmě rekordně nízký počet nových bytů. Podle odhadů společnosti Central Group to bude nejspíše mezi 4600 a 4800 prodanými byty. Loni to přitom bylo 5000 bytů, v předchozím roce pak 5500 a ještě o rok dříve 6650.

V budoucnu bude bytů méně

Hlavním důvodem rostoucích cen je zablokovaný proces povolování nových bytů, kdy se daří povolovat v průměru jen 2500 nových bytů ročně. „Všichni vědí, že zpomalení dosavadního strmého růstu cen zajistí jen masivní nabídka nových bytů na trhu. Pokles cen se však nedá očekávat, a to i kvůli enormnímu nárůstu cen pozemků, stavebních prací a materiálů,“ myslí si výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Ideální by byl až čtyřnásobný nárůst bytů. Již dnes se deficit nových bytů odhaduje na víc než 20 tisíc, a to jen v Praze. V roce 2030 pak může chybět 100 tisíc bytů pro 210 tisíc obyvatel. V chystaných projektech je přitom v různé fázi přípravy a povolování nyní zablokováno přes 100 tisíc bytů.

Pod sto tisíc za metr čtvereční

Přestože se povoluje nízký počet projektů, největším prodejcem bytů je stále Central Group kvůli širokému portfoliu projektů a cenové politice. Průměrná nabídková cena za metr čtvereční je totiž o 8,5 procenta nižší, než je průměr trhu. „U některých našich rodinných bytů 3+kk se s cenovkou dostáváme dokonce pod hranici 90 tisíc korun za metr čtvereční,“ upřesnila Tomášková. Průměrná nabídková cena nových bytů v Praze přitom činí 107.834 Kč za m2. Central Group nabízí projekty téměř po celé Praze.

Psali jsme také:

Bytů stále není dost, ceny proto nadále porostou

Kolabující doprava a krize bydlení. Tato témata nejvíce pálí obyvatele hlavního města

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl