Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Historické budovy TV Architect doporučuje: Co byste rozhodně neměli minout v rámci festivalu Open House?

TV Architect doporučuje: Co byste rozhodně neměli minout v rámci festivalu Open House?

TV Architect doporučuje: Co byste rozhodně neměli minout v rámci festivalu Open House?
15. 5. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Packa Popisek: Ďáblický hřbitov

Popáté se v hlavním městě uskuteční víkendový festival Open House Praha, během kterého se otevřou brány osmdesáti běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května 2019 si lidé mohou zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, projít se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov. Které budovy byste rozhodně neměli minout?

V první řadě je to historický parník Vyšehrad. Parník Vyšehrad je nejstarší a také největší parník na Vltavě. Je také posledním ze dvou historických kolesových parníků u nás vůbec. Postaven byl jako loď určená k osobní přepravě v meziválečném období. Dnes je Vyšehrad využíván především jako restaurační parník.

Od chudáků po úředníky

Dále je to Dům pážat pánů z Martinic. Své jméno nese tento nenápadný nárožní dům na pražských Hradčanech z období vlády Rudolfa II., který zde ubytovával pážata. Poté, co dům vyhořel, se na jeho raně barokní přestavbě podílel slavný architekt Carlo Lurago, mimo jiné autor návrhu Klementina. Dům zažil nespočet různých obyvatel – od sociálně slabších, po školkové děti či městské úředníky. Ti jej v roce 2008 opustili a od té doby je kulturní památka v seznamu prázdných domů a čeká na své další využití.

Ďáblický hřbitov je rozsáhlý hřbitov v severní části Prahy, který zdobí ryze česká kubistická architektura, byl v nedávné době částečně zrekonstruován. Komentované prohlídky nabídnou nejen poklidnou procházku tímto památkově chráněným areálem, ale zejména řadu zajímavých připomenutí na nedávnou historii, která z naší paměti nesmí zmizet.

Na začátku minulého století se majitel největší tiskařské firmy ve Střední Evropě Jan Štenc rozhodl postavit rodinný dům a zároveň nové firemní sídlo. Využil k tomu pozemek na Starém Městě za kostelem sv. Salvátora, který vznikl asanací původního domu. Mladému architektovi Otakaru Novotnému se podařilo zcela naplnit přání investora a navrhl moderní dům s neomítanými fasádami z režného zdiva, který se ostře vymezuje vůči okolní historizující zástavbě. Prohlédněte si místa, kde se tiskla zásadní literárně-umělecká díla české historie a kde se scházeli nejlepší umělci a osobnosti tehdejší kultury jako Max Švabinský, Jan Štursa či Jan Kotěra. Dnes, o sto let později, navazuje nedávno opravený dům na tradici místa setkávání. Ve Štencově domě se nachází coworkingový prostor vibrující životem a kreativitou.

Společenský sál s galerií

Po nedávno ukončené rekonstrukci se na Letné opět hrdě vyjímá vodárenská věž. Výsledkem oprav z dílny oceňovaného architekta Petra Hájka (Architekt roku 2018) je stavba, ve které se podařilo zachovat vedle sebe architektonické a řemeslné prvky z různých historických období. V nejvyšším patře novorenesanční věže, kde se původně nacházela hlavní vodní nádrž, si můžete prohlédnout společenský sál s galerií. Odtud je také přístupný ochoz věže a pozorovací kabina nového periskopu, který se nachází v místech původního komína parního stroje pro čerpání vody. V nižších patrech, kdysi sloužících pro bydlení topiče a strojníka, byly vytvořeny prostory kluboven, knihovny a čítárny. Přijďte se podívat, jak se přestavba tohoto památkově chráněného objektu podařila!

red

Podívejte se dále:

Skryté poklady architektury – 16. díl – Štencův dům

Jan Kotěra: Světoběžník, experimentátor a pedagog

Vladimír Šlapeta bude přednášet o Otakaru Novotném

Josef Gočár: Přes krychli, funkci až ke konstrukci

Profilové video: Petr Hájek

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl