ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Střecha pražské Lucerny se otevře veřejnosti

Střecha pražské Lucerny se otevře veřejnosti

Střecha pražské Lucerny se otevře veřejnosti
15. 5. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Ewwwa Popisek: Palác Lucerna

Prostory Střechy Lucerny se od 19. května symbolicky po sto deseti letech od dokončení první části multifunkční budovy nastálo otevřou veřejnosti. Součástí je i nová výstava Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy, která pojednává o rodině Havlů a jejich budování Lucerny. Návštěvníci budou moci prostor střechy navštívit vždy v neděli a pondělí od 15:00 do setmění až do konce října. Novinářům to dnes řekl kavárník Ondřej Kobza, který má prostory pronajaté.

„Jak Havlovi povznesli ráz Prahy, tak bychom ho chtěli povznést i my," uvedla autorka výstavy, novinářka Krystyna Wanatowiczová, která se dlouhodobě o rodinu Havlových a historii Lucerny zajímá. Napsala životopis o strýci prvního českého prezidenta Václava Havla Miloši Havlovi a další knížku o Lucerně připravuje. „Je to takový půdorys připravované knihy, čerpala jsem z mých vzpomínek, různých archivů a zdrojů," řekla ČTK Wanatowiczová. Stálou expozici, která vypráví o podnikatelské rodině Havlů, zvláště pak o staviteli paláce Lucerna Vácslavu Havlovi, dědečkovi prezidenta Havla, si lidé mohou prohlédnout na patnácti válcích. Dříve sloužily jako jízdní řády na nádraží.

Vrátný, pan Liling

„Jsem moc rád, že můžu stát na místě, kde jsem mohl prožít tolik krásných momentů," poznamenal hudební skladatel Jiří Suchý. Zavzpomínal také na devět koncertů hudebníka Luise Armstronga, které mohli společně s Jiřím Šlitrem uvádět, nebo na vrátného pana Lilinga, jehož jméno se vždy objevilo na plakátech Lucerny. „Doufám, že se Střecha Lucerny stane místem, kam lidi budou chodit," uvedl bratr Václava Havla, Ivan Havel. Jeho manželka Dagmar Havlová, majitelka Lucerny, už nějakou dobu budovu postupně rekonstruuje a chystá další opravy. Ve Vodičkové ulici nechá udělat novou fasádu a na domech ve vnitrobloku má schválené zvýšení střechy pro novou půdní vestavbu. „Obě rekonstrukce vyjdou celkem na desítky milionů korun," řekla ČTK Havlová.

Urbanfarming nebo jóga

Kromě výstavy mohou zájemci navštívit doprovodný program přednášek a workshopů o takzvaném urbanfarmingu neboli městském zahradničení. Také se mohou seznámit s historií Lucerny nebo si zacvičit jógu. Dalším cílem je zlepšení mikroklimatu v projektu Zelené střechy pomocí urbanfarmingu. „Připravili jsme koncept pěti zahrad v podobě rostlin ve velkých květináčích - party, ptačí, včelí, motýlí a léčivá zahrada. Ty mají nalákat hmyz a ptactvo," podotkla zahradní architektka Martina Imramová.

Čtk

Podívejte se také:

 Skryté poklady architektury – 41. díl, část 1. – Palác Lucerna 

Skryté poklady architektury – 41. díl, část 2. – Palác Lucerna

Pražský palác Lucerna dostane novou fasádu

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu