Odebírat novinky
Úvod Revitalizace a rekonstrukce Bytový fond Skryté poklady architektury – 16. díl – Štencův dům

Skryté poklady architektury – 16. díl – Štencův dům

Zrušit ztišení
Přeskočit reklamu
x

Líbí se vám pořad?

Sdílejte ho svým přátelům.

Facebook log
sdílet na facebooku

Další video

Skryté poklady architektury – 17. díl, část 1. – Pařížská ulice

zrušit

5 m 47 s / Autor: Zdeněk Lukeš, TV Architect

Šestnáctý díl pořadu Skryté poklady architektury přivádí diváky zpátky do staré Prahy. Tentokrát do Salvátorské ulice, kde vznikl v prvním desetiletí 20. století cihlový dvojdům s tiskárnou ve vnitrobloku. Podle investora, nakladatele a fotografa Jana Štence, se mu říká Štencův dům. Přiznaná cihlová fasáda nezapře významný vliv holandského prostředí. Dům vznikl podle návrhu Kotěrova žáka Otakara Novotného, pro kterého byl právě tento typ racionální architektury s cihlovými fasádami tehdy typický.

Vynikající ukázka dobové architektury se střízlivým průčelím z neomítaných červených cihel, v parteru glazovaných, a jednotně řešeným interiérem zahrnujícím i dvorní tiskárnu dokládá vliv holandské racionální moderny na tehdejší tvorbu významného Kotěrova žáka. Dům vznikal ve dvou etapách. Výrazným prvkem jeho siluety je čtvrtválcové okno střešních fotoateliérů a dále pro Novotného charakteristická francouzská okna s geometricky tvarovanými kovovými prvky zábradlí. Uvnitř se dochovala část původních interiérů známého fotostudia a grafických závodů Jana Štence, jež se mimo jiné zabývaly dokumentováním moderní architektury. V obdobném stylu navrhl Novotný v letech 1908–1912 také Sequensovu vilu pod Vyšehradem (Vnislavova 4, čp. 48/VI) a mimo Prahu domy v Benešově, Holicích a Rakovníku.

Děkujeme společnostem Media Development Investment Fund, Sourcefabric a OPERO za umožnění natáčení.

Štencův dům
Otakar Novotný
Praha 1 – Staré Město, Salvátorská 8–10 , čp. 931 a 1092/I
1909–1910

Další díly Skrytých pokladů architektury pohledem Zdeňka Lukeše na TV Architect naleznete na odkazu níže:
Kanál Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl