CZ
  • EN
Více kanálů
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Tepelná kvalita budov jako jeden z klíčů ke zdravému vnitřnímu prostředí

Tepelná kvalita budov jako jeden z klíčů ke zdravému vnitřnímu prostředí

Tepelná kvalita budov jako jeden z klíčů ke zdravému vnitřnímu prostředí
26. 4. 2018 / Autor: czgbc.org Popisek: Ilustrační snímek, Karlínský Corso Court
Tepelná kvalita budov jako jeden z klíčů ke zdravému vnitřnímu prostředí

Tepelná kvalita je nezanedbatelným aspektem podílejícím se na zdravém vnitřním prostředí. To se podílí na našem komfortu, produktivitě a zdraví. Špatná tepelná kvalita významným způsobem ovlivňuje naši koncentraci a nemocnost. Podobně jako u kvality vzduchu, i zde je velkým pomocníkem při vytváření zdravého vnitřního prostředí automatizace budov. Ta má primárně přispívat k vytváření komfortního prostředí a sekundárně snižovat energetickou náročnost budov.

Tepelný komfort člověka je jedním ze zásadních bodů, které určují celkovou kvalitu vnitřního prostředí budov a významně se tak podílejí na produktivitě a nemocnosti jejich obyvatel. Studie prokazují, že naše produktivita v přetopeném prostředí klesá v průměru o šest procent a v příliš chladném prostředí o čtyři procenta. O tepelném komfortu zde hovoříme, protože se nejedná pouze o teplotu jako takovou. O zdravém vnitřním prostředí se více dočtete v článku Zdravé vnitřní prostředí aneb když budovy slouží lidem. Na tepelnou kvalitu má vliv následujících šest faktorů:

  • Teplota vzduchu
  • Střední hodnota záření
  • Rychlost proudění vzduchu
  • Vlhkost 30 % - 60 %
  • Oblečení
  • Míra fyzické zátěže

Přestože tepelný komfort vychází z kombinace fyzických a psychických faktorů, čímž je tak do jisté míry subjektivním vnímáním jedince, měla by být optimální teplota v interiéru během zimních měsíců dvacet dva stupňů celsia a v letních měsících dvacet šest stupňů celsia. Pokud se odchýlíme o dva až tři stupně od těchto hodnot, rapidně klesá koncentrace a celkový komfort více jak u pěti procent uživatelů budov. Pokud zachováme hodnoty dvacet dva stupňů a dvacet šest stupňů nespokojenost s tepelnou kvalitou prostředí pociťuje pouze minimum uživatelů budov.

Proudění vzduchu a příliš nízká vlhkost vzduchu

Tepelný komfort ovlivňuje vedle teploty také proudění vzduchu. „Lidé by neměli být vystaveni průvanu či přímému proudění vzduchu z klimatizace, které způsobují onemocnění pohybového aparátu a dýchacího ústrojí,“ podotýká Petr Kašík ze společnosti AMiT zabývající se automatizací budov a porotce Zdravé kanceláře soutěže CBRE Zasedačka roku. Vedle nevhodně nastaveného proudění vzduchu bývá častým problémem i příliš nízká vlhkost vzduchu, která způsobuje, že jsou naše sliznice náchylnější k respiračním chorobám.

Energetické úspory mohou jít ruku v ruce s komfortním prostředím

Jak již bylo řečeno v úvodu, udržování optimální tepelné kvality úzce souvisí s kvalitním a efektivním provozováním budov, které přispívá k energetickým úsporám. Energetické úspory by však neměly být na úkor komfortu, což však ale neznamená, že energetické úspory nemohou jít ruku v ruce se zdravým vnitřním prostředím budov.

Česká rada pro šetrné budovy

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2018 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl