CZ
  • EN
Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Zdravé vnitřní prostředí aneb když budovy slouží lidem

Zdravé vnitřní prostředí aneb když budovy slouží lidem

Zdravé vnitřní prostředí aneb když budovy slouží lidem
13. 4. 2018 / Autor: zdravabudova.cz/ Popisek: Vertikální zahrada budovy Kooperativy
Zdravé vnitřní prostředí aneb když budovy slouží lidem

Uvnitř budov trávíme až devadesát procent svého času. Budovy by měly vytvářet takové prostředí, které nás pozitivně ovlivńuje a podporuje naše zdraví. Kvalitní prostředí může firmám snížit náklady na zaměstnance.Trvalá udržitelnost směřuje ke stavbě budov šetrných k prostředí i k lidem. Uvědomění si komplexního vlivu prostředí na člověka při návrhu budovy je řešením, jak zlepšit vnitřní prostředí budov.

Zdravé budovy šetrné k člověku, jeho zdraví i životnímu prostředí

Koncepce zdravého vnitřního prostředí představuje způsob, jak vytvářet budovy, které nás činí zdravějšími, spokojenějšími a produktivnějšími. Proč ale věnovat pozornost právě vnitřnímu prostředí a tomu, jak na nás působí? Odpověď je jasná. Až devadesát procent svého času trávíme uvnitř budov, což je samo o sobě důležitým argumentem pro požadavek zdravého vnitřního prostředí, které zásadním způsobem ovlivňuje naše zdraví, psychiku i výkonnost. Druhým argumentem je jistě i pokračující trend stěhování se do měst, která jsou významným zdrojem stresu a shonu. Pokud nám tedy prostředí budov může pomoci zlepšit kvalitu našeho života i zdraví, je dobré takové stavby vytvářet a zlepšovat tak městské prostředí. Zdravé vnitřní prostředí je však důležité i z ekonomického hlediska, na což poukazuje Tomáš Andrejsek, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy: „Pro zaměstnavatele je jistě zajímavým faktem, že náklady na zaměstnance tvoří devadesát procent celkových výdajů, zatímco náklady na energetickou náročnost budovy pouhé jedno procento. Vytvoření zdravého a příjemného vnitřního prostředí je proto jednou z podstatných cest, jak lze náklady na zaměstnance snížit.“

Nový způsob chápání trvalé udržitelnosti

Princip zdravého vnitřního prostředí souvisí s novým chápáním trvalé udržitelnosti, které se od pouhé ochrany přírody a energetických úspor odklonilo ke komplexnímu vztahu a vlivu člověka na prostředí a prostředí na člověka. Hovoří se o takzvané trvalé udržitelnosti druhé generace. Tento způsob chápání se opírá o nutnost stavět budovy, které budou šetrné k životnímu prostředí a zároveň naplní všechny aspekty zdravého prostředí pro své uživatele.

Co je zdravé vnitřní prostředí?

Vnitřní prostředí v budovách ovlivňuje několik základních aspektů: kvalita vzduchu, dostatečné a vyvážené osvětlení, akustika, tepelná kvalita, ergonomie, použité materiály a biophilie. Řešení prostoru by mělo nabídnout multifunkční zóny pro různé typy činností – od práce přes setkávání až po relaxaci. Vliv na zdravé vnitřní prostředí má i urbanistické hledisko – například úroveň služeb v okolí a dopravní dostupnost.

Česká rada pro šetrné budovy

Partneři

Odborní partneři

Mediální partneři

Kanály

Hledáte inspiraci na bydlení?

Chcete vědět, co se staví ve Vaší lokalitě a proč? TV Architect Vám přináší zpravodajství o plánování staveb a architektuře v ČR. Jsme kombinace online televizního kanálu, kterým proudí rozhovory s předními světovými i tuzemskými architekty a videa o nejzajímavějších projektech.
© 2019 TV Architect s.r.o. - Spojujeme svět architektury
Vytvořeno v Beneš & Michl