Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Pražský palác Lucerna dostane novou fasádu

Pražský palác Lucerna dostane novou fasádu

Pražský palác Lucerna dostane novou fasádu
13. 6. 2018 / Autor: lucerna.cz Popisek: Palác Lucerna

Historický palác Lucerna v Praze bude mít novou fasádu. Rozhodnutí o dotaci, o níž požádala současná majitelka budovy, musí ještě projít přes zastupitelstvo Prahy. Odhady nákladů se pohybují kolem třiadvaceti milionů korun. Budova prošla pestrou historií.

Pražští radní dnes odsouhlasili poskytnutí dotace pěti milionů korun, o které město požádala majitelka budovy. Tou je švagrová bývalého prezidenta České republiky Václava Havla Dagmar Havlová. Rozhodnutí ještě musí projít přes zastupitelstvo hlavního města. Lucerna byla v roce 2017 prohlášena národní kulturní památkou.

Rekonstrukce zimní zahrady

Při rekonstrukci fasády je nutné sanovat nosné konstrukce balkonů a teras, kompletně restaurovat fasády včetně klempířských a umělecko-řemeslných prvků. Při dalších pracích plánuje majitelka rekonstruovat zimní zahrady, které jsou umístěné za balkony v krajních osadách fasády, včetně repasování a doplnění prosklených stěn v interiéru a repasování oken. Předpokládané náklady se pohybují kolem dvaceti tří milionů korun.

Pestrá historie

Lucernu mezi Vodičkovou a Štěpánskou ulicí postavil Vácslav Havel, dědeček pozdějšího prezidenta Václava Havla a jeho bratra Ivana. Nedlouho po svém vzniku se stala centrem kulturního a společenského života v Praze. Po roce 1948 byl palác znárodněn, v roce 1992 jej v restituci dostali zpátky bratři Havlovi. Následovaly spory a komplikace, po kterých soudy rozhodly, že celá budova patří ženě Ivana Havla Dagmar Havlové, která hodlá palác rekonstruovat a vrátit mu život.

ČTK, red

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu