Odebírat novinky
Úvod Architektura a urbanismus Urbanismus Nový pivovar v Litoměřicích budují vinaři

Nový pivovar v Litoměřicích budují vinaři

Nový pivovar v Litoměřicích budují vinaři
20. 5. 2019 / Autor: Wikimedia commons/ Stanislav Dusík Popisek: Litoměřice

Zchátralý objekt bývalého pivovaru se v centru Litoměřic díky rekonstrukci proměňuje a od příštího roku se tam bude znovu vařit pivo. Práce by měly být hotovy do konce roku a přijdou na dvacet čtyři milionů korun. ČTK to dnes řekl místostarosta Litoměřic Karel Krejza.

Téměř polovinu peněz získalo město z ministerstva průmyslu a obchodu z dotačního programu Restart na obnovu starých nevyužívaných areálů ke komerčním účelům. „Litoměřice žádaly jako první o dotaci a získaly ji ve výši více než jedenáct milionů korun," řekla ČTK národní manažerka programu Restart Gabriela Nekolová.

Tam, kde se vařilo pivo

Cílem je revitalizovat a obnovit prostory, kde se ještě před šestnácti lety pivo vařilo. Město proto hledalo vhodného nájemce a našlo ho v rodinném podniku otce a syna Hutárových. „Mám tady v Litoměřicích vinařství a rozhodli jsme se teď pro výrobu piva,“ řekl ČTK Dionýz Hutár. Cesta od vína k pivu vedla přes vysokoškolská studia syna Daniela. „K pivu nás přivedlo moje studium na vysoké škole, kde jsem částečně studoval výrobu piva, a tátův vývoj tady v Litoměřicích, protože pivovar tady vždycky byl a líbí se nám to,“ řekl Daniel Hutár.

Od prvního čtvrtletí příštího roku tady chtějí vařit tři druhy piva. Roční výstav plánují ke čtyřem tisícům hektolitrů. „Klasicky po česku to bude desítka, jedenáctka a nějaký speciál,“ uvedl Hutár starší. Jedno z piv už má i svůj název, bude se jmenovat Kalich.

Obnoví údajně obě části

Technologie na výrobu piva bude stát podle Hutára deset milionů korun. Na jejím umístění v objektu úzce spolupracují se stavebníky, aby byla dobře zakomponovaná do prostoru.

Obnovený pivovar je v jedné části zchátralého objektu, druhou část plánují Litoměřice rovněž opravit. Sídlit by zde měli skláři, kteří vyrábějí lustry. Náklady na opravu druhé části objektu ale budou podle Krejzy daleko vyšší. „Podle projektu starého čtyři roky by oprava celého tohoto areálu stála zhruba dvě stě dvacet milionů korun,“ uvedl. I na obnovu druhé části plánují Litoměřice získat dotaci z programu Restart. Současné kolo dotací se ale podle Nekolové uzavírá v červenci, dokdy Litoměřice zřejmě nestihnou připravit veškerou potřebou dokumentaci. „Zažádat ale mohou v dalším kole,“ dodala Nekolová.

Čtk, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl