Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Společnost Finep zvýšila tržby z prodeje bytů o dvě pětiny

Společnost Finep zvýšila tržby z prodeje bytů o dvě pětiny

Společnost Finep zvýšila tržby z prodeje bytů o dvě pětiny
22. 1. 2020 / Autor: ČTK, Romana Landová. Ve výsledcích se odráží rozšíření nabídky. Foto: Finep

Developer Finep loni zvýšil tržby z prodeje bytů a rodinných domů v Praze meziročně o 39 procent na 3,14 miliardy korun. Počet prodaných bytů stoupl o 36 procent na 654. „Ve výsledcích se odráží zejména rozšíření nabídky, kterou jsme připravovali několik let,“ tvrdí generální ředitel Finep Tomáš Pardubický.

V letošním roce společnost Finep plánuje nabídnout na trh stovky nových bytů. „Ve výsledcích se odráží zejména rozšíření nabídky, kterou jsme připravovali několik let. V cenách bytů se bohužel odrazil i skokový nárůst cen stavebních prací a pozemků," uvedl generální ředitel Finep Tomáš Pardubický.

Za hlavní faktory, které v loňském roce ovlivňovaly bytový trh, Pardubický označil neúměrnou délku povolování staveb. „Tím se stále zvyšuje nedostatek nových bytů na trhu, který opětovně zvýšil bytový dluh Prahy," doplnil Pardubický.

Podle Pardubického rovněž vzrostl podíl investičního bydlení, kdy investorem je fyzická osoba. Tento podíl se pohybuje mezi 35 a 40 procenty podle lokality. Největší podíl si drží Češi. „Kromě výrazného růstu cen pozemků i stavebních prací se projevuje nedostatečná kapacita stavebních firem a chybějící personál v developerském segmentu. Ceny dále ovlivňují velmi přísné technické i stavební normy a ekologická lobby," uvedl dále Pardubický. Jako další faktor zmínil zhoršující se dostupnost hypoték.

Zdražilo se dvojnásobně

Podle údajů developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze na konci loňského září meziročně o 11,5 procenta na 106.713 korun za metr čtvereční.

Za poslední čtyři roky zdražily nové byty v hlavním městě téměř dvojnásobně. „Pro další období očekáváme rozumný vývoj v politice bydlení a věřím, jsme na něj již nyní připraveni. Stojíme na prahu nové éry nájemního bydlení, jehož podíl začne pomalu růst, a trh, developeři i koncoví zákazníci se na tuto změnu v nabídce bydlení musí připravit," dodal Pardubický. Zatímco dnes je nájemní bydlení tvořeno především individuální nabídkou jednotlivých investorů, v dalších letech se na něj podle Pardubického zaměří institucionální investoři jako investiční nebo penzijní fondy.

Psali jsme také:

Finep v Praze postaví čtvrť Nový Opatov. Bude stát zhruba pět miliard korun

Developer Finep zvýšil podíl v biotechnologické firmě Bioinova

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu