ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Zprávy a aktuality Soutěž Architekt roku 2018 zná pět finalistů

Soutěž Architekt roku 2018 zná pět finalistů

Soutěž Architekt roku 2018 zná pět finalistů
31. 8. 2018 / Autor: archinfo.sk Popisek: Logo soutěže Architekt roku 2018

Soutěž Architekt roku 2018 konečně zná pět finalistů. Jde o osobnosti, které se v uplynulých pěti letech významně zasloužily o architekturu v České republice, a to buď svou tvorbou, nebo podporou kvalitních staveb. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 11. září od 18:00 hodin v prostorách Centra architektury a městského plánování v Praze.

Cílem soutěže je ocenit osobnost, která v posledních pěti letech výrazně přispěla ke vzniku kvalitní výstavby či projevila angažovanost na poli architektury. „Udělením tohoto ocenění se snažíme poukázat na význam a důležitost architektury a jejích tvůrců pro náš život a kulturní rozvoj společnosti a rovněž usilujeme o šíření osvěty a propagaci architektury,“ říká předseda představenstva pořádající společnosti ABF Pavel Sehnal.

Význam městského architekta

Členové letošní poroty, kterými jsou Adam Gebrian, Josef Pleskot, Regina Loukotová, Marcela Steinbachová a vítězka loňského ročníku soutěže Kateřina Šedá, posuzovali šestnáct nominací, mezi nimiž se objevili především projektující architekti. Najdeme mezi nimi ale i teoretiky, kurátory, vydavatele odborných publikací, pedagogy, zástupce institucí a další osobnosti. Porotci v diskuzi upozornili také na další jména, organizace či uskupení, která by si zasloužila pozornost. Připomněli také význam pozice městského architekta, jež se začíná v Čechách stále častěji uplatňovat.

Snahou poroty je celistvé hodnocení jednotlivých nominovaných. „Sledujeme celkový přínos nominované osobnosti pro společnost, její profesní a morální integritu, vliv na vznik kvalitní architektury a rozvoj prostředí, odbornou úroveň i osobní nasazení,“ říká člen poroty Josef Pleskot. Do finále tedy postoupili Miroslav Vodák a Tomáš Zdvihal z CBA, dále Zdeněk Fránek, Petr Hájek, Petr Hlaváček a MJÖLK architekti. Odborná porota rozhodla i o udělení jednoho čestného uznání.

Architekt obci

Nedílnou součástí soutěže Architekt roku je také ocenění architekt obci. To je titul udělovaný Ministerstvem pro místní rozvoj, Svazem měst a obcí a časopisem Moderní obec. Porota doporučila organizátorům k dalšímu posuzování tři projekty od Břetislava Světlíka v Nových Sedlicích, Ivy Seitzové v Ostravě-Mariánských Horách a společnou práci Daniela Baroše, Michala Nejezchleba a Lucie Bartoňové v Prostřední Bečvě z deseti zaslaných nominací. O laureátovi rozhodnou sami organizátoři.

nyv

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl