Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Aktuální vývoj cen bytů: stagnace, snižování i růst

Aktuální vývoj cen bytů: stagnace, snižování i růst

Aktuální vývoj cen bytů: stagnace, snižování i růst
3. 9. 2018 / Autor: Wikimedia commons/ Biodedek Popisek: Vintířov, nákupní centrum a byty

Ceny starších bytů v některých krajích po předchozím růstu v polovině letošního roku stagnují. Týká se to zejména o Moravskoslezského, Olomouckého kraje a Vysočiny, kde ceny meziročně vzrostly od jednoho do tří procent. Naopak nejvíce se zvýšily v Praze a Středočeském kraji. Vyplývá to z údajů realitní společnosti Fincentrum Reality.

„Očekávali jsme, že ceny v některých krajích přestanou růst až na konci roku, ale registrujeme to už teď. A to hlavně v Moravskoslezském a Olomouckém kraji nebo na Vysočině. Myslím, že by zde do konce roku mohly jít ceny dokonce dolů. Ubývají kupující, kteří jsou ochotni a schopni vysoké ceny za nemovitosti akceptovat. Studna prostě není bezedná,“ uvedl provozní ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

Ve srovnání s koncem loňského roku se meziroční tempo růstu snížilo ve všech krajích. Nejvíce v Jihomoravském, z patnácti procent na šest. O osm procentních bodů kleslo v Plzeňském kraji a také v Praze a ve Středočeském kraji. Tam ovšem ceny v polovině letošního roku rostly stále nejvíce, o sedm procent.

Některé byty budou zlevňovat

Podle Fojtíka budou zlevňovat především byty před rekonstrukcí, bez výtahů a také byty v okrajových částech měst, kde je horší dostupnost. To se však netýká Prahy, kde Fojtík i nadále očekává meziroční růst v řádu vyšších jednotek procent.

„Obávám se, že Praha na vlně realitní bubliny ještě chvíli pojede. Také Brno nebo Plzeň jsou známé svým dlouhým setrvačným efektem. Pokud se bude ekonomice dařit a v těchto městech dále poroste počet nově fungujících zahraničních firem a také turistů, očekáváme i v příštím roce mírné zdražování,“ dodal Fojtík.

ČTK, nyv

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl