Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Slavný výtah v Baťově zlínském království je po rekonstrukci

Slavný výtah v Baťově zlínském království je po rekonstrukci

Slavný výtah v Baťově zlínském království je po rekonstrukci
30. 1. 2019 / Autor: Zdeněk Němec, MAFRA Popisek: Páternoster

Ve zlínském Baťově mrakodrapu po rekonstrukci opět funguje páternoster neboli oběžný výtah. Renovace výtahu si vyžádala 18,2 milionu korun, sdělila dnes ČTK v tiskové zprávě Adéla Kousalová, mluvčí Zlínského kraje. Kraj, jež má v mrakodrapu sídlo, byl investorem rekonstrukce, která trvala devět měsíců.

„Během komplexní rekonstrukce páternosteru došlo k výměně motoru, brzdy, převodovky i řetězu výtahu včetně polygonů. Dále byly repasovány všechny kabiny,“ uvedl hejtman Jiří Čunek. Cílem bylo podle něj zachovat co nejvíce historických dílů.

Byl nejvyšší ve střední Evropě

Mrakodrap byl dokončen na konci roku 1938, nechal ho postavit Jan Antonín Baťa podle projektu architekta Vladimíra Karfíka jako nové sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. S výškou 77,5 metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. V Evropě byl tehdy vyšší jen palác Všeobecné bankovní jednoty v belgických Antverpách s výškou osmdesát sedm metrů.

Cestující mohou páternoster využívat pro pohyb mezi druhou a patnáctou etáží. Se svými třiceti kabinami a zdvihem 58,5 metru je nejdelší v České republice. Nosnost jedné kabiny je sto šedesát kilogramů.

Co budovu čeká

Oprava páternosteru je součástí celkové obnovy budovy. Kraj také upravil vstup, také obnoví, doplní a rozšíří expozice v objektu, vznikne ucelený prohlídkový okruh budovou s jednotným informačním a orientačním systémem. Nová bude expozice na vyhlídkové terase v šestnácté etáži.

čtk, nyv

Podívejte se:

Baťův mrakodrap ve Zlíně je konstruktivistická památka

S.P.A. – 4. Obchodní dům Baťa

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl