ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Města a urbanismus Témata, která pálí Prahu. Jaká budoucnost čeká hlavní město?

Témata, která pálí Prahu. Jaká budoucnost čeká hlavní město?

Témata, která pálí Prahu. Jaká budoucnost čeká hlavní město?
30. 1. 2019 / Autor: praha.eu Popisek: Nová radnice

Centrální pražský stavební úřad a zrychlení prací na Metropolitním plánu. K tomu zrychlení schvalovacích procesů ve výstavbě. K prioritám na první pololetí roku 2019 patří rozhýbání výstavby a příprava podmínek pro dostupnější bydlení. Zaznělo to na dnešní pracovní snídani pražských radních s médii.

Priorit je samozřejmě celá řada. Po prvních týdnech, kdy se radní detailně seznámili se svým portfoliem, chceme jasně deklarovat konkrétní kroky na následující půlrok, které, pevně věřím, pomohou nastartovat celou řadu procesů ke zlepšení života Pražanů,“ řekl úvodem Jiří Pospíšil, pražský zastupitel a europoslanec.

Centrální stavební úřad

Jenou z klíčových sekcí v oblasti výstavby je záměr vytvoření Centrálního pražského stavebního úřadu. Je připraven první koncept, který obsahuje právní analýzy a harmonogram postupných kroků ke schválení Radou a Zastupitelstvem hl. m. Prahy.

„Jde o první koncepční věci, které předběžně projednáváme na úrovni Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, jako celostátního garanta legislativy v dané oblasti. Je to dlouhodobý proces, ale odpovědně mohu říct, že neztrácíme čas,“ upřesnil Petr Hlaváček, první náměstek primátora.

Sdílené bydlení

Centrální stavební úřad je jedním z klíčových opatření, které má rozhýbat pražskou výstavbu a také zlepšit dostupnost bydlení. Podle účastníků dnešní pracovní snídaně se městská rada také zaměří na celkovou revizi bytového fondu, včetně problematiky sdíleného bydlení.

„Tam jsme narazili na poměrně zásadní problém. Řada poskytovatelů sdíleného bydlení nemá tuto živnost nahlášenou. Jde o problém jednak vybírání patřičných poplatků, ale zároveň nemáme přesný přehled o počtu takto pronajímaných bytů. Je to věc, na které teď intenzivně pracuji,“ uvedla radní Hana Kordová Marvanová.

Majetková účast města

Jan Chabr, radní pro majetek připomněl, že město potřebuje urychleně zpracovat ucelenou koncepci majetkové politiky metropole. V rámci své gesce připravuje společně s radní Marvanovou legislativní návrh pro možnost získání majetku státu samosprávou v rámci předkupního práva.

„Jednou z věcí, na které bych chtěl upozornit, je také práce na veřejně přístupném zobrazení informací o majetkových účastech města. A neméně důležitý je podle mě i připravovaný velký realitní inzertní portál ve spolupráci se všemi městskými částmi, na kterém se intenzivně pracuje,“ přiblížil část svých priorit Chabr.

Automobily a smogová situace

Petr Hlubuček, náměstek primátora kromě představení rozvoje „výstavních“ organizací zoologické a botanické zahrady informoval o projektech revitalizace zelených ploch na celém území metropole a nevyhnul se ani aktuální hrozbě smogové situace.

„Bedlivě sledujeme vývoj situace a jsme samozřejmě připraveni na vyhlášení smogové situace. Máme připravenou informační kampaň a určitý apel hlavně na řidiče, protože automobily jsou hlavním znečišťovatelem. Jsou to takové první kroky a na dalších opatřeních v delším časovém horizontu pracujeme i s Policií České republiky a městskými strážníky,“ řekl náměstek Hlubuček.

S ohledem na bezpečnostní otázky připomněl náměstek Hlubuček ještě snahu zvýšit možnost odměňování městských strážníků a také otevření nové základny poříčního útvaru Městské policie hl. m. Prahy.

Prioritní témata, která dnes byla na pracovní snídani představena:

Zapojení do přípravy nového stavebního zákona

Program dostupného bydlení pro mladé rodiny v Praze

Muzeum nesvobody

Jeden centrální stavební úřad

Metropolitní plán

Odblokování brownfieldů

Spolupráce na výstavbě bytů s družstvy a soukromým sektorem

Ozvučná deska

Citylogistika

Koncertní sál

Mobiliář

Administrativní budovy v Emauzích

Revitalizace Karlova náměstí

Pavilon goril v ZOO

Nová základna Městské policie

Revitalizace náplavek

DBK Budějovická

Plavecký areál Šutka

Staroměstská tržnice – výběr dodavatele rekonstrukce, zvolení způsobu budoucího provozu

Hybernská 4 – určení způsobu budoucího využití

Výměna a investice částí veřejného osvětlení

Řešení majetkové problematiky v oblasti Vidoule

nyv

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu