Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Slavná Zikmundova vila ve Zlíně se otevře veřejnosti

Slavná Zikmundova vila ve Zlíně se otevře veřejnosti

Slavná Zikmundova vila ve Zlíně se otevře veřejnosti
15. 2. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová

Vila cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda, která je kulturní památkou, otevře své dveře veřejnosti. Lidé tak budou moci nahlédnout do zatím skrytého interiéru. Zikmund v těchto dnech slaví 102. narozeniny. O objekt se bude starat Nadační fond Zikmundova vila.

Nadační fond se postará o rekonstrukci vily a zahrady, aby mohl být objekt představen odborné i laické veřejnosti. V budoucnu se počítá také s tím, že by se zde mohly konat různé kulturní, vzdělávací a reprezentativní akce. Celkově by vila měla odkazovat na život a dílo známého cestovatele. Fascinující je také historie samotného domu, která je propojena s historií Zlína a s prvními obyvateli, s Josefem Januštíkem a Elmarem Klosem, a také jeho architekty, staviteli a slavnými návštěvníky.

Dům by měl zůstat v podobě, v jaké jej cestovatel obýval. Návštěvníci by měli mít dojem, že jsou na návštěvě, a ne v muzeu.

Původně funkcionalistický dům postavila v letech 1933 až 1935 na zlínských Nivách firma Baťa pro zlínského okresního hejtmana a vládního radu Josefa Januštíka. Zikmund dům koupil v roce 1953. Vzhled vily se za 70 let téměř nezměnil, v interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.

Náklady spojené s rekonstrukcí objektu budou asi 20 milionů korun. První návštěvníci by do vily mohli zavítat příští rok, kvůli epidemii covidu se však termín může posunout. 

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl