ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Sídlila zde policie, gestapo i StB. Nyní jde objekt v Karlových Varech k zemi

Sídlila zde policie, gestapo i StB. Nyní jde objekt v Karlových Varech k zemi

Sídlila zde policie, gestapo i StB. Nyní jde objekt v Karlových Varech k zemi
25. 11. 2020 / Autor: Zuzana Duzbabová, Foto: Muzeum Karlovy Vary, Zdroj: NPÚ

Policejní budova z konce 30. let 20. století vznikla podle plánů karlovarského architekta Karla Riedela. Odborníci se shodují, že se jedná o nejčistší příklad prvorepublikové moderny a jeden z mála objektů této doby, který se v lázeňském městě dochoval. Jenže zub času se na budově nemilosrdně podepsal a podle průzkumů, které má současný majitel k dispozici, není možné objekt nadále bezpečně využívat. I proto začala jeho demolice.

Stavba objektu v ulici I. P. Pavlova, dříve Obere Schillerstrasse, probíhala mezi roku 1936 – 1938. Prvního března roku 1938 se oficiálně do budovy nastěhovalo policejní komisařství. Po pár měsících však přichází gestapo a československý znak nad vchodem překryje znak SS.

„Z původně provozních místností, učeben pro mužstvo ve 4. patře, vybudovalo gestapo nové cely. U jednoho z vchodů byla místnost, v níž nacisté ukládali těla těch, kteří nepřežili jejich kruté výslechy. Byl tady i výtah, kterým vyváželi vězně do vrchního patra k celám. Za domem by měly být údajně ve skále vytesané a zazděné krátké chodby a obrovský komplex jeskyní, soustava dlouhých chodeb a místností, které sahají až po bazén hotelu Thermal,“ uvádí Národní památkový ústav.

Policejní budovu v říjnu 1938 obsadilo gestapo, foto: Muzeum Karlovy Vary


Po válce objekt využívaly československé bezpečnostní složky. Začátkem 60. let přešel celý komplex pod správu Sboru národní bezpečnosti a ředitelství StB, které zde bylo až do roku 1989. V posledních letech se o vlastnictví objektu dělilo město a stát. Posléze koupila objekt společnost IBE Karlsbad s.r.o.

Budovu čeká demolice

„Vlastník zjistil a doložil stavebně historickým průzkumem, stavebně technickým průzkumem, znaleckými posudky v oboru stavebnictví a dalšími doklady, že budovu není možné bezpečně užívat. Památkáři v rozhodnutí o povolení demolice uvádějí, že v průběhu prací bude zajištěno doplnění stavebně historického průzkumu budovy a operativní dokumentace nových nálezových situací. Dosavadní průzkum byl veden jako nedestruktivní a neumožnil tak zjistit všechny potřebné informace. Památkáři také upozorňují majitele objektu, že záměr budoucího využití parcely musí být konzultován s orgány státní památkové péče, neboť se nachází v městské památkové rezervaci,“ uvedl mluvčí radnice Jan Kopál.

Jako u mnoha jiných objektů i zde jedná o stav hlinitanového betonu, kvůli kterému šly k zemi i další budovy ze 30. let 20. století, například palác Baťa v Mariánských lázních. Použitím hlinitanu se dařilo dřívějším stavitelům zrychlit, a hlavně zlevnit řadu projektů. Materiál se nicméně po letech začal rozpadat. V Československu bylo používání hlinitanových cementů zakázáno v roce 1957.

Architekt Karl Riedel musel před nacisty utéct

Známý karlovarský architekt mimo jiné navrhl i klášter redemptoristů v Karlových Varech, který byl na konci osmdesátých let přebudován na nynější budovu magistrátu města. Jeho manželka Auguste Riedelová byla uznávanou dětskou lékařkou židovského původu. I proto se rozhodli přesunout do zahraničí. Toto rozhodnutí se ukázalo jako správné, neboť konce války se nedožil nikdo z jejich příbuzných, kteří chtěli ve vlasti zůstat. 

Doporučujeme:

Skryté poklady architektury - 50. díl - Petschkův palác

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2023 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl