ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Města a urbanismus Regulace osvětlení na míru nejen pro nemocnice

Regulace osvětlení na míru nejen pro nemocnice

Regulace osvětlení na míru nejen pro nemocnice
18. 2. 2019 / Autor: zdroj dna.cz Popisek: Regulace osvětlení na míru nejen pro nemocnice

Regulace osvětlení na míru - protokol DALI - zajišťuje elegantní způsob řízení osvětlení s minimální spotřebou energie. Energetická úspora tohoto systému spočívá v efektivním hospodařením s energií, tedy svícení pouze v potřebných prostorách, časech a s intenzitou osvětlení závislou na příspěvku denního světla.

Pro dobu svícení je možno využít funkce detekce přítomnosti osob nebo časové plány čili harmonogram, kdy a v jakých prostorách bude osvětlení aktivní. Řízení osvětlení umožňuje světelné soustavě chovat se vysoce ekonomicky a přitom rozdílně napříč pracovními směnami a poskytovat optimální osvětlení ve správném čase na správném místě.

Přínosy technologie

Přihlédneme-li k potřebám pacientů a personálu, je hlavním přínosem této technologie především zcela automatizovaný provoz s nutností minimálních zásahů u výjimečných událostí. Pacientům tento systém nabízí především zrakovou pohodu důležitou pro celkovou rekonvalescenci, kdy dochází ke snížení vnímání rozdílu mezi denním a umělým osvětlením s příjemnějším zrakovým přechodem. Pro navození klidné atmosféry napomáhající k uzdravení a regeneraci lze využít snížené intenzity osvětlení a teplé teploty chromatičnosti. Naopak pro pracovní úkony s potřebou vyššího stupně koncentrace (vyšetření, operace) naopak osvětlení vyšší intenzity a studenější teploty chromatičnosti. Takto zvolenou kombinací intenzity a teploty světla lze připravit  ideální prostředí např. v místnosti předoperační pro lékaře před zákrokem nebo v pooperační místnosti, kdy se pacient probouzí z narkózy.

Přehledná centrální správa

Předností systému pro facility management je přehledná centrální správa nad světelnou soustavou. Díky tomu může tak správce systému snadno korigovat nastavitelné funkce osvětlení, plánovat časové události, sledovat spotřebu energie, šetrně upravovat energetický příkon objektu a v neposlední řadě včasně zasáhnout k případně potřebnému servisu.

Stavebnicová architektura umožňuje do budoucna postupnou rozšiřitelnost systému od jednoho nemocničního lůžka až po celou nemocnici.

Snadnou integrací se systémy měření a regulace se nabízí možnost vytvářet kompaktní řešení s ekosystémem budovy. Vysoká ekonomika provozu je zajištěna díky provázání funkcionalit TZB, MaR, řízení osvětlení a stínění. Facility management má možnost v jednom PC využívat společnou uživatelskou vizualizaci pro komplexní dohled nad uvedenými technologiemi při zachování nízkých provozních nákladů a vysokého komfortu správy budov.

Pavilon “Y“

Jednou z referencí, kde byly použity unikátní řídící jednotky DALI je aplikace ve FN Olomouc v několika jejich budovách, přičemž jeho nejrozsáhlejší instalace se nachází v nově otevřeném povilonu "Y". Více informací o regulaci osvětlení na míru a dalších referencích společnosti DNA CENTRAL EUROPE, s.r.o. naleznete na www.dna.cz.

DNA.cz

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu