ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Zajímavé projekty Původní odhalené omítky i barevný kuchyňský kout, to jsou přednosti rekonstrukce bytu na Letné

Původní odhalené omítky i barevný kuchyňský kout, to jsou přednosti rekonstrukce bytu na Letné

 Původní odhalené omítky i barevný kuchyňský kout, to jsou přednosti rekonstrukce bytu na Letné
13. 6. 2024 / Autor: Štěpánka Šulanová, Foto: Pavel Barták

Velmi zajímavý interiér vznikl v činžovním domě z počátku 20. století v Praze na Letné. Cílem majitelů bylo zrekonstruovat a vybavit byt pro rodinu s dětmi. Výsledkem je stylový prostor s množstvím původních prvků, které dodávají místu harmonickou atmosféru. V každé místnosti nechali architekti z atelieru BYRÓ odhalené původní omítky a zajímavý je také kuchyňský kout, který díky barevnému pojetí interiér rozzářil.

„Na první schůzku za námi klienti přišli s nesmělou skicou o své představě úprav bytu a s tím, že chtějí poradit s regálem a kuchyní, se kterými si nejsou jisti. Výkres nám nedával smysl a cítili jsme, že byt má mnohem větší potenciál, kterého je třeba využít. Rozešli jsme se s tím, že my zkusíme přijít nezávisle se svou představou a tu jim nabídneme. Na druhé schůzce jsme klienty naším návrhem velmi překvapili, přibližně týden naší představu zpracovávali a příliš to nevypadalo, že jsme je oslovili. Nakonec nám ale nadšeně telefonovali nazpět a náš návrh chtěli téměř se vším všudy, takže jsme se dohodli na projektu a od té doby jsme již pokračovali s projektem na stejné vlně,“ vypráví architekti z ateliéru BYRÓ.

Architekti tedy měli zcela volnou ruku a důvěru investorů. Původní dispozice bytu se měnily radikálně, došlo k vybourání všech nenosných příček, které byly pozůstatkem předchozí necitlivé dostavby. Mohl tak vzniknout velký otvor, který nyní slouží jako průchod s posuvnou stěnou mezi obývacím pokojem a kuchyní. Prostor se také více provzdušnil a prosvětlil a je plný přirozeného denního světla.

 

V interiéru zůstaly zachovány některé původní prvky, jedná se o dřevěná špaletová okna a vnitřní dveře. Také některé kusy nábytku jako židle, stůl či pohovka jsou původní repasované. Zajímavá je i původní odkrytá omítka, která se prolíná všemi místnostmi. „Jedná se o celkem důležitý prvek návrhu, chtěli jsme kromě nových impulsů v bytě odhalit jeho původní, autentické povrchy a materiály a dále s nimi pracovat. Odhalené omítky jsou nakonec ve větší či menší míře nakonec ve všech prostorech bytu. V koupelně přechází skrze interiérové okno i do kuchyně, stejně tak jsou odkryté omítky i ve vstupní hale a pak i ve všech obytných pokojích, kde jsme se pokusili škrábáním do omítky interpretovat původní motivy štukové výzdoby na stropech. Akorát trochu jiným, stylizovanějším a soudobějším způsobem,“ říkají architekti z ateliéru BYRÓ.

 

Velmi výrazná je kuchyně, především tedy jiná barva, která do interiéru vnáší hravost a odlišuje se od zbytku interiéru, který je zařízený spíše v přírodních barvách. „Jak říkal Picasso (a David Vávra): Když nemám červenou, maluji modrou. S vědomím toho, že kuchyně díky své posuvné stěně nebude pořád na očích, jsme se rozhodli jí pojmout jako výrazný celek. Volba konkrétní barvy byla otázkou intuice. Prvním dojmem na straně klientů bylo nadšení, které vystřídaly dlouho trvající obavy. Museli jsme hodně bojovat a vysvětlovat, ale podařilo se nám je nakonec přesvědčit a jsme za to rádi jak my, tak i investoři,“ vysvětlují architekti.

 

Vestavěné úložné prostory v předsíni mají oválné rohy, které interpretují dobový slovník počátku století a jsou použity i v místech, která jsou prostorově těsná a často se jimi prochází, takže mají i své ergonomické důvody. Architekti si vyhráli především s osvětlením, které je někde moderní, jinde dobové. Zároveň jde o kombinace levnějších a dražších svítidel, což mělo při rekonstrukci i rozpočtové důvody.

 

„Na celek a jeho harmonii, kterou se nám do bytu podařilo dostat, jsme hrdí. Klientům se v něm dobře bydlí a často a rádi nám to připomínají,“ uzavírají architekti z ateliéru BYRÓ.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Chata nad Sušicí je určena pro jednoho obyvatele. Architekti ji postavili vlastníma rukama!

Název Dům - plot, skvěle vystihuje rekreační objekt, který vyrostl nad Sušicí. Architekti z pražského ateliéru BYRÓ navrhli zajímavou stavbu, která se objevila i v hledáčku zahraničních architektonických webů. Cílem bylo poukázat na to, že i z levných materiálů a svépomocí jde vytvořit zajímavé architektonické dílo.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Známe budoucí podobu nádraží v Nymburce

Přestavba hlavního nádraží v Nymburce, kterou připravuje Správa železnic, vznikne podle návrhu ateliéru Byró. Odborná komise architektonicko-urbanistické soutěže vybrala mezi 17 účastníky jednomyslně právě jeho řešení. Ocenila především jednoduchý, čistý design a citlivé propojení nových budov s historickou zástavbou.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu