ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Chata nad Sušicí je určena pro jednoho obyvatele. Architekti ji postavili vlastníma rukama!

Chata nad Sušicí je určena pro jednoho obyvatele. Architekti ji postavili vlastníma rukama!

Chata nad Sušicí je určena pro jednoho obyvatele. Architekti ji postavili vlastníma rukama!
11. 8. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová, Byró, Foto: Ondřej Bouška

Název Dům - plot, skvěle vystihuje rekreační objekt, který vyrostl nad Sušicí. Architekti z pražského ateliéru BYRÓ navrhli zajímavou stavbu, která se objevila i v hledáčku zahraničních architektonických webů. Cílem bylo poukázat na to, že i z levných materiálů a svépomocí jde vytvořit zajímavé architektonické dílo.

Malý rekreační domek zaujme už svojí siluetou. Hlavním motivem byla křivka, která kopíruje horizont a stává se abstraktním motivem na úpatí Svatoboru. Domek stojí na svažitém pozemku, jehož velkou výhodou jsou nekonečné výhledy na město i šumavské kopce. Přitom si chata pečlivě chrání své soukromí. „Podíleli jsme se jako architekti kromě návrhu a kompletního projektu také na samotné stavbě, kterou jsme kromě nosných konstrukcí realizovali celou vlastními silami ve dvou lidech,“ říkají architekti z ateliéru Byró.

Štít malého domku plynule přechází ve vstupní branku a plot, který je stejně jako fasáda domu tvořen nehoblovanými střešními latěmi. „Latě plotu postupně řídnou, díky čemuž ponechávají vizuální kontakt mezi dvorkem a okolními stromy. Zároveň však poskytují obyvatelům soukromí před pohledy kolemjdoucích, jelikož pod úhlem tvoří neprůhlednou stěnu. Princip domu-plotu je umocněn důsledným použitím červené barvy, která je inspirována základovou červenou barvou, která se objevuje na většině plotů i chat v okolí,“ říkají architekti.

Dům, který stojí na 35 metrech čtverečních je určen pro jednoho obyvatele, čemuž odpovídá i otevřená dispozice. V centrální části je umístěn pouze oddělený prostor koupelny s toaletou za zádveřím a nika na spaní. „Převýšený prostor se šikmou střechou dává malé půdorysné ploše potřebnou třetí dimenzi a poskytuje prostor určený na přespání hostů,“ říkají architekti. Interiér je moderní, jednoduchý a nadčasový. Podlaha je betonová, okna plastová, vnitřní povrchy jsou z omítek a překližky druhé jakosti. Podlaha v koupelně z průmyslové gumy. Interiér je zařízen převážně nábytkem na míru, který poskytuje dostatek úložných prostor. Dominantním prvkem je velké okno s výhledem do okolní krajiny a možností posezení. V kontrastu k přírodním barvám je pak jistě modrá koupelna.

 

„Motiv prohnuté střechy je na domě určitou nadstavbou a hrou. Od počátku jsme věděli, že projekt musí být nízkonákladový a budeme pracovat s velmi drobnou stavbou. Zároveň jsme chtěli propůjčit domu i jeho vnitřnímu prostoru detail a určitou jedinečnou náladu, která ho bude definovat. Dlouho jsme hledali na trhu typizovaných stavebních konstrukcí a shodou okolností jsme se dostali k prohýbaným střešním nosníkům, které byly překvapivě levné a pomohli nám vtisknout objektu jeho charakter... Díky prohnuté střeše při pohledech ze zahrady a z dálky kopíruje křivka domu horizont krajiny a symbolicky uzavírá řadu okolních chatek. Zároveň je zblízka téměř neznatelná a samotní obyvatelé jí příliš nevnímají,“ dodávají architekti.

  

Chata v Sušici reprezentuje současnou architekturu i trend udržitelnosti. Tento projekt dokazuje, že i s velmi omezenými prostředky se dá pracovat. 

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Známe budoucí podobu nádraží v Nymburce

Přestavba hlavního nádraží v Nymburce, kterou připravuje Správa železnic, vznikne podle návrhu ateliéru Byró. Odborná komise architektonicko-urbanistické soutěže vybrala mezi 17 účastníky jednomyslně právě jeho řešení. Ocenila především jednoduchý, čistý design a citlivé propojení nových budov s historickou zástavbou.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Netradiční chata připomínající ptačí budku vyrostla v Jizerských horách

Nad údolím Horské Kamenice vyrostl na samotě černý domek připomínající spíše severskou architekturu. Původně se přitom jednalo o nedostavěnou chatu z 80. let.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Chata u jezera citlivě doplňuje borovicový les a zachovává jeho unikátní přírodní charakter

Rekreační objekt od architektonického studia FAM architekti se nachází na břehu jezera v borovicovém lese. Budova vyrostla na místě starší chaty, kopíruje tak zastavěnou plochu původního objektu. Dům má přírodní charakter a je maximálně propojen s okolím. Stavba dostala několik významných ocenění včetně Grand Prix 2015, národní ceny za architekturu.

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu