ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Development a stavby Prvním projektem nové pražské městské čtvrti Nové Dvory bude Jalový dvůr

Prvním projektem nové pražské městské čtvrti Nové Dvory bude Jalový dvůr

Prvním projektem nové pražské městské čtvrti Nové Dvory bude Jalový dvůr
13. 3. 2023 / Autor: Štěpánka Šulanová

Bytový soubor Jalový Dvůr je prvním projektem plánované městské výstavby na Nových Dvorech v Praze 4. Impulsem proměny celé této oblasti pod taktovkou Pražské developerské společnosti je výstavba nové stanice metra linky D, okolo které vznikne nové centrum. Jednotlivé projekty se budou realizovat postupně v horizontu 10 až 15 let. První vlaštovkou má být právě menší bytový soubor mezi ulicemi Libušská a Kunratická.

Výstavba linky metra D se stanicí Nové Dvory byla podnětem vytvořit na přilehlých městských pozemcích novou městskou čtvrť. Ta by měla splňovat nejpřísnější kritéria moderního urbanismu a udržitelného rozvoje. Vznikne zde kvalitní veřejný prostor tvořený několika náměstími, z nichž některá budou propojena s parkem Jalodvorská louka. Městská čtvrť se díky vyrovnané nabídce pracovních příležitostí, obchodů a služeb stane vyhledávaným místním centrem jižní části Prahy. Transformaci území o celkové rozloze téměř 30 hektarů má na starosti Pražská developerská společnost. Urbanistická studie celého území navrhuje udržitelný rozvoj postavený na čtyřech pilířích – sociální, ekonomický, environmentální a kulturní. 

„V naší urbanistické studii počítáme s tím, že na Nových Dvorech budou bydlet různé skupiny občanů, ať už jde o jejich věk či socioekonomický status. Záměrem hl. m. Prahy je zde vybudovat kvalitní dostupné nájemní bydlení, které bude určené především pro tzv. preferované profese (učitele, zdravotníky, policisty), pro rodiče samoživitele a samostatně žijící seniory. Co se týče bydlení je třeba zajistit návaznost na okolní zástavbu, dostatečně efektivně využít potenciál místa přímo u nové stanice metra a podpořit vytváření sousedské komunity,“ říká Jitka Molnárová z UNIT architekti, která vedla přípravu urbanistické studie.  

V centrální části Nových Dvorů se počítá s výstavbou administrativních a maloobchodních prostor. Ekonomickou návratnost by měl podpořit pronájem nemovitostí.

Lokalita bude napojena na různé druhy veřejné dopravy s dostatkem veřejných služeb včetně škol. Na Nových Dvorech se počítá s rozvojem modrozelené infrastruktury, například se zachytáváním dešťové vody tak, aby zasakovala do půdy na pozemku a nebyla odváděna kanalizací pryč, dále s kultivací parku Jalodvorská louka a s vytvořením nových zelených ploch. Výstavbou stanice metra a prodloužením tramvajové linky z Modřan město podpoří využívání městské hromadné dopravy.

Součástí návrhu je i množství kulturních a volnočasových prostor, ať už se jedná o mateřskou školu, základní školu a pravděpodobně i střední školy, kulturní centrum, sportovní halu a venkovní hřiště. Chybět zde nebudou restaurace a kavárny.

„Po změně územního plánu, na které pracujeme, zde bude možné postavit 1.600 – 2.000 městských nájemních bytů, administrativní a maloobchodní centrum s obchody a službami a veškerou občanskou vybaveností v podobě mateřské, základní i střední školy, sportovní haly a venkovních hřišť a komunitního/kulturního centra s knihovnou. Nové Dvory nabídnou dostupné městské nájemní bydlení, až 5.000 nových pracovních míst a řadu příležitostí pro využití volného času, ať už jde o kulturu či sport,“ uvádí Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj.

„V rámci Nových Dvorů záměrně kombinujeme různé typy využití budoucích staveb. Kromě bydlení budou mít současní i budoucí obyvatelé k dispozici významné zastoupení všech potřebných funkcí a služeb tak, aby Nové Dvory mohly být využívány takzvaně 24/7. Lidé, kteří zde budou bydlet, zde budou moci také pracovat, nakupovat, jejich děti zde budou chodit do školy, sportovat, setkávat se s přáteli a užívat si svůj volný čas,“ říká Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti.

První projekty na Nových Dvorech    

Celé území PDS rozdělila na jednotlivé projekty, které se budou realizovat postupně v horizontu 10 až 15 let. V roce 2022 vybrala ve výběrovém řízení společnost monom works, s.r.o jako tvůrce projektu a dodavatele projektové dokumentace menšího bytového souboru Jalový dvůr.

Prostorový model Nových Dvorů     

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Zhruba za pět let začne vyrůstat nová městská čtvrť v lokalitě Nové Dvory

Téměř 50 hektarové území Nových Dvorů je klíčové území pro rozvoj hlavního města a také největší území v majetku Prahy. Okolo nové stanice metra D by měla vzniknout nová městská čtvrť s dostupným nájemním bydlením, kompletní veřejnou infrastrukturou a občanskou vybaveností. Nově byla dokončena a schválena územní studie. Lokalita se nachází na území především městské části Praha 4 a Praha 12.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

V Praze by mohlo získat nájemní byt zhruba sto tisíc zaměstnanců

Pražská developerská společnost, příspěvková organizace hl. m. Prahy, si nechala zpracovat zajímavou analýzu. Podle té žije v hlavním městě zhruba 105 tisíc zaměstnanců, kteří vykonávají tzv. preferované profese. Patří mezi ně například pracovníci ve školství, zdravotnictví a sociálních službách či hasiči, policisté a strážníci. A právě příslušníkům těchto profesí bude nabídnuto nájemní bydlení. Město se tak vedle sociálně slabých přednostně zaměří v bytové politice i na tyto obyvatele.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Jak se mění Praha - městské části

V Praze se po desítkách let začínají stavět nové městské čtvrti, které v budoucnu promění podobu hlavního města. Nejedná se ale rozhodně o projekty se stovkami bytů, plány jsou daleko větší, investoři se totiž zaměřili na přeměnu nevyužívaných lokalit, takzvaných brownfieldů. Jejich rozloha v desítkách až stovkách hektarů umožňuje stavět nové městské čtvrti s tisícovkami bytů a novými pracovními příležitostmi. Největší čtvrti vyrůstají na Žižkově, Smíchově či v Bubnech.

Mohlo by vás zajímat

Kategorie

Bytový dům Vršovická navrhne atelier Kuba & Pilař architekti

V Praze 10 vyroste nový městský bytový dům podle návrhu architektonické kanceláře Kuba & Pilař architekti. Návrh brněnského ateliéru uspěl v druhé architektonické soutěži vypsané Pražskou developerskou společností. Dům vyroste na rohu ulic Vršovická a Petrohradská v těsné blízkosti fotbalového stadionu Bohemians. Tato lokalita je klíčová pro budoucí rozvoj městské části Praha 10.

 

Doporučené pořady

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu