ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Proměna dřevěného roubeného domu z roku 1880 na romantickou usedlost

Proměna dřevěného roubeného domu z roku 1880 na romantickou usedlost

Proměna dřevěného roubeného domu z roku 1880 na romantickou usedlost
28. 9. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Beskydská roubenka Mezi lukami se dočkala obnovy a modernizace. Rekonstrukce domu z konce 19. století, který se nachází poblíž Čeladné, probíhala pod vedením autorky Daniely Hradilové v duchu tradičních technologií a lokálních materiálů. Historický objekt tak má dnes zpět svou původní podobu a dispozice. Tato obnova si také svým zajímavým pojetím vysloužila nominaci na cenu Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022 v kategorii rekonstrukce.

Jedná se o tradiční stavení na původním kamenném základu se zachovalým sklepem a chlévem. Na obnovu bylo využito místní jedlové dřevo, zvenku ručně tesané, uvnitř ručně drásané a spojované dřevěnými kolíky a tyčemi, ovčím rounem a upravenými přírodními oleji. Chybějící část kamenného chléva byla doplněna materiálem z bezprostředního okolí domu, který pokračuje na okolních zídkách a zpevněných plochách. Realizaci prováděla vsetínská firmy Teslice, která se obnově dřevěných lidových staveb a památek věnuje. Pracovala například na znovuvybudování shořelé chaty Libušín od Dušana Jurkoviče.

Podlahy a venkovní terasy jsou položeny ze starých žulových desek. Kámen byl využit i při rekonstrukci komína a staré studny.

Přírodní prvky jsou zastoupeny i v interiéru. Surovost a autentičnost dodávají vnitřku ručně opracované trámy či podlahy ze sto let starých, původně řeznických, stolů. Prostor je velmi jednoduchý, velká pozornost je soustředěna právě na využité přírodní materiály a ruční práce.

V dřevěné části se nachází prostorný obývací pokoj a ložnice. V kamenné části lze najít kuchyni. Dominantou interiéru je pak prosklený průjezd. Kámen a dřevo tu prorůstají zevnitř ven a zpátky. Uvnitř roubenky lze najít také mnoho moderního designového vybavení, které svým pojetím výborně koresponduje se surovými stavebními materiály.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Věž ze skla a betonu, to je rekonstrukce historické stavby v duchu moderní architektury podle studia AARH

Budova Hybernská 1 je jedinečným spojením hodnot kulturní památky s moderní architekturou v historickém centru hlavního města Prahy. Jedná se o kompletní rekonstrukci barokního objektu s klasicistní úpravou. Architekti k historické stavbě přidali novou architektonickou vrstvu v podobě skleněné věže orientované do prostoru náměstí. Pro stavbu je tak charakteristický dialog mezi historií a současností.

Mohlo by vás zajímat

Zprávy a aktuality

Moderní horská chata vyrostla v souladu s přírodou i koloritem Krušných hor

Horská chata může mít mnoho podob, ta v Krušných horách od architektonického studia NEW HOW se sice svým tvarem liší od klasických stavení v této lokalitě, avšak svým rázem dokonale zapadá do krajiny a splývá s okolními lesy a kamením. Tento projekt se dostal díky své nezaměnitelné architektuře na shortlist finalistů, kteří se budou ucházet o Grand Prix Architektů – Národní cenu za architekturu 2022, konkrétně v kategorii Rodinný dům.

 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect v regionech
Nový díl

TV Architect v regionech

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2022 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl