Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Pražská Invalidovna bude mít nového správce

Pražská Invalidovna bude mít nového správce

Pražská Invalidovna bude mít nového správce
14. 3. 2018 / Autor: Wikimedia commons/Dezidor / Popisek: Invalidovna

Zástupci památkářů, majetkového úřadu a Ministerstva kultury 20. března oznámili při návštěvě pražské Invalidovny, že nic nebrání tomu, aby budova byla převedena na nového správce. V srpnu 2016 se do dražby objektu nikdo nepřihlásil. Pokud půjde vše podle plánu, Invalidovna otevře své brány návštěvníkům již letos v létě. Její rekonstrukce přijde na jednu miliardu korun. Nový správce plánuje revitalizací budovy přitáhnout turisty.

Karlínská Invalidovna byla zbudována v letech 1731 až 1737 podle plánů architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Stavba patří k významným barokním památkám v České republice. V minulosti byla ve správě armády, byly v ní umístěny také archivy různých institucí, přístřeší zde našly i exponáty Českého technického muzea. Umístěné sbírky byly po poničení povodní v roce 2002 přestěhovány a armáda objekt označila za nepotřebný. Na konci roku 2015 budovu od Ministerstva obrany převzal na základě rozhodnutí vlády Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových .

Nyní se rýsuje předání budovy do péče Národního památkového ústavu. Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd uvedl, že v nejbližší době, odešle dopis s požadavkem na převod budovy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jeho ředitelka Kateřina Arajmu sdělila, že od obdržení tohoto dopisu je převod záležitostí týdne. „V průběhu příštího týdne to můžeme udělat,“ řekla Arajmu.

Majetkový úřad chtěl barokní budovu vydražit již v srpnu 2016. Vyvolávací cena tehdy přesahovala šest set třicet milionů korun, rekonstrukce byla odhadnuta na více než devět set čtyřicet milionů. Žádný zájemce se nicméně tehdy do dražby nepřihlásil. Poté o Invalidovnu projevil zájem Národní památkový ústav, podle majetkového úřadu však nepředložil dostatečně podrobné podklady k budoucímu využití stavby.

Otevřeno by mohlo být od léta

Pokud bude proces převedení objektu probíhat bez průtahů, měla by se Invalidovna z větší části otevřít pro veřejnost již letos v létě. "Počítám, s tím, že pokud budovu v průběhu měsíce dostaneme do správy, tak na léto už bychom připravili program a otevřeli prostory pro veřejnost," uvedla ředitelka majetkového úřadu. Podle ní by o prázdninách mělo být přístupných osmdesát procent stavby.

Na novém správci bude provedení rekonstrukce budovy. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše je stát připraven začít "masivně investovat". Najde zhruba jednu miliardu, která bude potřebná na přebudování památky. Babiš také řekl, že obnovení Invalidovny by mělo pomoci přitáhnout turisty: „Jsem přesvědčen, že Invalidovna za pět šest let bude skvělá památka, přitáhne turisty a naše lidi, bude tady život a to je, myslím, to, co potřebujeme.“

nyv

Další články na TV Archtect:

S.P.A. – 27. Invalidovna

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2020 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu