ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Architektura a development Architektura a urbanismus Depozitář Památníku národního písemnictví v Litoměřicích je zrekonstruovaný

Depozitář Památníku národního písemnictví v Litoměřicích je zrekonstruovaný

Depozitář Památníku národního písemnictví v Litoměřicích je zrekonstruovaný
1. 1. 2020 / Autor: ČTK, Romana Landová. Památník je zrekonstruovaný. Foto: Litoměřický deník

Po čtyřech letech skončila rekonstrukce centrálního depozitáře Památníku národního písemnictví (PNP) v Litoměřicích. V depozitáři, sloužící jako multifunkční badatelské centrum, bude uložen studijní materiál zahrnující osobnosti literatury, knižního a výtvarného umění.

Památník spravuje sbírky dokumentů a uměleckých děl a soustředí se na vývoj literatury a knižní kultury v českých zemích od 18. století až do současnosti. Slavnostní zahájení provozu se uskuteční začátkem příštího roku. Depozitář bude zároveň sloužit jako multifunkční badatelské centrum s přístupem k desítkám tisíc archivních materiálů.

Centrální depozitář v objektu bývalých kasáren tvoří dvě budovy. „Rekonstrukce první z nich byla dokončena v roce 2017 a už v omezeném provozu funguje," řekla mluvčí PNP Aneta Křižková. Rekonstrukce druhé budovy skončila nyní a depozitář byl zkolaudován.

Moderní depozitní technologie

V Litoměřicích bude uložena většina sbírek všech tří odborných oddělení Památníku národního písemnictví, literárního archivu, knihovny a uměleckých sbírek. „Na jednom místě bude badatelům k dispozici rozsáhlý studijní materiál zahrnující osobnosti literatury, knižního a výtvarného umění," uvedl ředitel PNP Zdeněk Freisleben. Oddělení uměleckých sbírek, které pečuje například o galerii Jiřího Karáska ze Lvovic, dílo Jakuba Schikandera, Jana Konůpka či Františka Koblihy, čeká poslední fáze stěhování do depozitáře začátkem roku 2020.

Budovy jsou vybaveny moderní depozitní technologií, kompaktními regály i specializovanými místnostmi pro uložení nestabilních materiálů. Grafická podoba fasád obou budov depozitáře je dílem českého typografa Jana Solpery. „Depozitář bude pravidelně zpřístupňován badatelské veřejnosti formou komentovaných prohlídek, minivýstav a prezentací vybraných archiválií," dodala mluvčí Křižková.

Psali jsme také:

Památník národního písemnictví bude nově vystupovat jako Muzeum literatury. Mění sídlo a hledá vizuální identitu

Uměleckoprůmyslové muzeum chystá novou expozici. Veřejnosti bude přístupná od roku 2020

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Díla architektů

Díla architektů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

U jednoho stolu

U jednoho stolu

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu