ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Čeští poslanci schválili návrh nového stavebního zákona. Obce budou mít minimální vliv na svůj rozvoj

Čeští poslanci schválili návrh nového stavebního zákona. Obce budou mít minimální vliv na svůj rozvoj

Čeští poslanci schválili návrh nového stavebního zákona. Obce budou mít minimální vliv na svůj rozvoj
29. 5. 2021 / Autor: Štěpánka Šulanová, foto: freepik

Návrh nového stavebního zákona schválili čeští poslanci. Má nahradit dosavadní zákon z roku 2006 a také má zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj si od něj mimo jiné slibuje, že zajistí dodržování stanovených lhůt. Cílem ministerstva je také digitalizace agendy. Zákon má ale i své odpůrce, podle kterých je zcela nepřijatelný a je potřeba ho zamítnout.

 

Odpůrci poukazují na to, že zákon vezme obcím šanci na rozhodování o svém rozvoji. Všechny státy okolo Česka jdou přitom přesně opačným směrem. Podle odborníků budou jediným výsledkem ekonomické problémy celé země.

Pražský magistrát už proto také vyzval senátory a poslance, aby nakonec neschválili nový stavební zákon. Zákon by podle nich měla předělat a projednat politická reprezentace, která vzejde z podzimních voleb.

„Kvůli novému zákonu se dostaneme do bizarní situace, kdy rozvoj obcí a měst nebudou řešit zaměstnanci jejich radnic, kteří dobře znají místní specifika, ale naopak centrální státní úředníci, na míle vzdálení každodenní realitě v těchto obcích. Místo převzetí modelu funkčního v zahraničí pro zrychlení stavebních řízení si u nás ministerstvo vymyslelo nový státní megaúřad za desítky miliard korun. Výsledek je, že slibované jedno razítko z jednoho úřadu stačit nebude, pouze se legalizuje bydlení ve sklepě. Na tom ale řešení krize dostupnosti bydlení v 21. století postavit nelze,“ upozorňuje primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.  

Nový stavební zákon způsobí, že obce nebudou mít žádný vliv na to, jaké stavby se v jejich katastru povolí. V praxi to bude vypadat tak, že obyvatelé budou nespokojeni s tím, jak se jejich prostředí (ne)proměňuje, ale nebudou s tím schopní nic udělat.  Velká města si nebudou moci vydat vlastní stavební předpisy. Stát si je podle odborníků totiž představuje jako unifikovaná sídliště, nevidí například rozdíl mezi historickou částí měst a sídlišti.

„Nový stavební zákon vlastně vůbec není nový. Je to ‚pro forma‘, která připomíná současný stavební zákon. Situaci pro města to zhorší, nic se nezmění, nezrychlí ani nezkrátí. Zrychlení, o kterém mluví paní ministryně Dostálová, je lež – bez reformy plánování je to jen polovina mostu. V půli cesty se společně utopíme. Obávám se, že většina poslanců nedohlédla význam námi navrhované změny – tedy, že práva samospráv jsou základem moderního státu. Je to výsměch všem, kteří se snažili zákon zlepšit a posunout, a věnovali úsilí více než ročním jednáním s Ministerstvem pro místní rozvoj. Nyní půjde zákon do Senátu, kam musíme napnout své síly i my a pokusit se přesvědčit kolegy senátory.  Jinak to bude zbytečná práce pro nás všechny,“ říká 1. náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček. 

Pořizování územních plánů a jeho změn bude trvat déle než dnes. Dalším paradoxním bodem novely je to, že bydlení nebude vnímáno jako veřejný zájem, ačkoliv ochrana památek, zeleně nebo ohrožených druhů zvířat jím je. Zajištění bydlení však v územním plánu chráněno není.

Naopak schválení zákona vítá například Asociace developerů a rovněž Sdružení pro zahraniční investice. Podle nich je schválení stavebního zákona dobré pro zahraniční investory a umožní výrazně zrychlit a zefektivnit výstavbu v České republice. Schválení zákona povede k odbrzdění české ekonomiky, možnosti proinvestovat se z ekonomické krize a modernizaci výstavby.

Pro nový zákon hlasovalo 92 poslanců, zapotřebí jich bylo 88. Nyní zákon dostane k projednání Senát. Zákon má platit od 1. července 2023. Zákon bude rozlišovat stavby drobné, jednoduché, vyhrazené a ostatní. Jejich seznam bude obsahovat příloha k zákonu.

 

Doporučené pořady

TV Architect představuje...
Nový díl

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku
Nový díl

TV Architect na Slovensku

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl
Zavřít reklamu