ODEBÍRAT NOVINKY
Úvod Kategorie Architektura a urbanismus Nový Metropolitní plán se představí přímo v ulicích Prahy

Nový Metropolitní plán se představí přímo v ulicích Prahy

Nový Metropolitní plán se představí přímo v ulicích Prahy
11. 5. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Institut plánování a rozvoje rozbíhá informační tour po městských částech. Veřejnost se tak bude moci blíže seznámit s novým Metropolitním plánem. Celkově se bílý kontejner objeví ve 12 lokalitách. Kromě toho Praha připravila také zbrusu nový informační stánek, který postupně navštíví 7 obchodních center. Lidé se budou moci ve svých městských částech vyjádřit k chystaným změnám, připomínkovat je a zeptat se na nejrůznější informace. Tour potrvá do 28. června.

Prvním místem, kde mohou aktuálně lidé navštívit bílý námořní kontejner, je Jungmannovo náměstí na Praze 1 vedle vstupu do stanice metra Můstek. Lidé se zde mohou poradit a dozvědět se potřebné informace k upravenému návrhu nového pražského územního plánu.

Na každém stanovišti se kontejner a zástupci IPR zdrží po dobu dvou dnů. Stánek mohou lidé navštívit také v různých nákupních centrech, první bude od čtvrtka 12. května instalován v OC Nový Smíchov.

“Upravený Metropolitní plán otevírá nové cesty k řešení budoucnosti Prahy z pohledu dostupnosti bydlení, rozvoje infrastruktury nebo ochrany parků. Metropolitní plán je možné připomínkovat také on-line prostřednictvím Portálu Pražana. Na úrovni celé České republiky je to naprosto unikátní cesta, kterou se Praha vydává, i s ohledem na pohodlí a participaci občanů,” říká, Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.  “Podařilo se nám také vyjít vstříc požadavkům městských částí a spolků. Zcela nad rámec běžného postupu jsme zajistili prodloužení zákonem dané lhůty pro zveřejnění a připomínkování plánu na dvojnásobnou dobu“, dodává Zdeněk Hřib.

Jak už jsme vás informovali, na konci dubna byla také zahájena výstava s názvem To je Plán!, a to v Centru architektury a městského plánování. I zde Metropolitní plán představuje ve své nové úpravě a zároveň vysvětluje pět základních principů plánu – bydlení, klimatickou změnu, veřejná prostranství, veřejnou vybavenost a prostředí okolo nás.

„V roce 2018 byl Metropolitní plán poprvé představen veřejnosti ve společném jednání. Přišlo nám tisíce připomínek, které se následně vyhodnocovaly a do plánu zapracovávaly. Upravený návrh proto opět chceme přiblížit co nejvíce lidem, a to individuálně, abychom jim mohli zodpovědět na konkrétní dotazy či poradit, jak návrh připomínkovat,“ komentuje tour Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Vždy říkám, že územní plán je společenská dohoda o území. A aby bylo možné uzavřít dobrou a spravedlivou dohodu, je třeba, aby všichni účastníci měli dostupné informace, ale aby také těmto informacím rozuměli. Výstava v CAMPu, ale také „putovní kontejner“ Pražanům umožní lépe porozumět územnímu plánu a nabídne pomocnou ruku při podání případných připomínek k jeho návrhu,“ dodává Petr Zeman, předseda Výboru pro územní rozvoj.

„Dnes platný územní plán je už přes 20 let starý a naprosto nevyhovuje potřebám dnešní Prahy. Proto jsme připravili nový a moderní plán, který se navíc díky zpětné vazbě od občanů, spolků a institucí oproti roku 2018 ještě vylepšil a zpřesnil. Snažili jsme se opět zodpovědně vyhledat taková místa, kde je větší koncentrace lidí, abychom zasáhli co největší skupinu obyvatel i letos,“ vysvětluje ředitel IPR Ondřej Boháč.

„Přeji si, aby se co nejvíce lidí zajímalo o nový Metropolitní plán, protože se týká kvality života každého z nás. Praha je velké a živé město a je naprosto žádoucí, abychom tu měli obecně platný, uznávaný a funkční územní plán, protože jen tak můžeme dobře řídit rozvoj našeho krásného hlavního města. Pokud se podaří Metropolitní plán projednat tak, aby vzešel v platnost co nejdříve, bude se nám všem mnohem lépe řídit svěřený samosprávný úsek včetně centra Prahy,“ uzavírá Petr Hejma, starosta městské části Praha 1.

Až do 28. června se každý může přijít zeptat na konkrétní lokalitu, proměnu okolí svého bydliště či se poradit, jak podat k návrhu nového územního plánu připomínku.

Psali jsme také:

Doporučené pořady

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše
Nový díl

Skryté poklady architektury pohledem Zdeňka Lukeše

TV Architect v regionech

TV Architect v regionech

TV Architect představuje...

TV Architect představuje...

TV Architect na Slovensku

TV Architect na Slovensku

Už máte klon umělé inteligence?

Už máte klon umělé inteligence?

U jednoho stolu

U jednoho stolu

Osobnosti současné architektury

Osobnosti současné architektury

Chátrající skvosty

Chátrající skvosty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Fotovoltaika pro firmy a developerské projekty

Díla architektů a designérů

Díla architektů a designérů

Architekti nové generace

Architekti nové generace

Konference architektury

Konference architektury

Akademie navrhování interiérů

Akademie navrhování interiérů


Hledáte inspiraci pro bydlení?


© 2024 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl