Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Novela o zrušení daně z nabytí nemovitostí putuje do dalšího čtení

Novela o zrušení daně z nabytí nemovitostí putuje do dalšího čtení

Novela o zrušení daně z nabytí nemovitostí putuje do dalšího čtení
28. 5. 2020 / Autor: Romana Landová, ČTK. Novela by měla zpětnou účinnost. Foto: Pixabay.com

Sněmovna v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o schválení návrhu, ale o jeho propuštění do dalšího čtení. Novela, která by měla zpětnou účinnost, by umožnila odečítat zaplacené úroky do konce roku 2021. Lidé, kteří mají lhůtu pro podání přiznání do konce srpna letošního roku, by daň již neplatili.

Daň z nabytí upravuje zákonné opatření Senátu z roku 2013. Předchozí návrhy zrušit toto opatření a s ním i tuto daň ve Sněmovně neuspěly - ani loni, kdy to navrhl přímo Senát. O zrušení daně se opakovaně snaží opoziční ODS. Naposledy s tímto návrhem přišla loni SPD a vláda ho odmítla.

Čtyřprocentní daň z nabytí platí kupující a státu ročně vynáší kolem 13 miliard korun podle toho, kolik nemovitostí se v daném roce prodá. Loni z ní stát vybral téměř 14 miliard korun. Návrh do budoucna zruší možnost odečítat si zaplacené úroky z hypotéky od základu daně. Vláda v důvodové zprávě také uvádí, že návrh je v souladu s vládním programem ohledně rušení daňových výjimek a přispívá ke zjednodušení daňového systému.

Odpočty úroků z úvěru

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před poslanci řekla, že nesouhlasné stanovisko k předchozím návrhům na zrušení daně dávala z rozpočtových důvodů, protože by jí chyběly miliardy korun v rozpočtu. Podle ministryně je tato daň velmi nespravedlivá, protože ji platí jenom občané. Například firmy ji můžou obejít tím, že koupí nemovitost formou nákupu podílu v jiné firmě a podle ministryně se to nedá legislativně vyřešit.

Možnost odečítat zaplacené úroky zůstane i u nových hypoték, ale jen do konce roku 2021. Odečítat úroky už nebude možné u úvěrů poskytnutých od 1. ledna 2022. „Pro nemovitosti nabyté v období od prosince 2019 do prosince 2021 tak platí, že kupující nebude hradit daň z nabytí a současně mu bude umožněno uplatňovat si odpočty úroků z úvěru na bydlení od základu daně," uvedlo ministerstvo financí.

Peníze budou vráceny

Novela by měla mít zpětnou účinnost. Lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března následně ministerstvem kvůli pandemii odloženou do konce srpna, již daň platit nebudou. Pokud ji někdo zaplatil, budou mu peníze vráceny. Týká se to především lidí, kteří dokončili svůj vklad na katastr během prosince 2019 nebo později.

Zároveň vláda prodloužila z pěti na deset let takzvaný časový test pro příjmy z prodeje nemovitých věcí neurčených k vlastnímu bydlení. Prodloužení časového testu bude platit pro nemovitosti nabyté po 1. lednu 2021.

Psali jsme také:

Ministerstvo financí navrhne odklad splátek úvěrů i zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vláda schválila stabilizační balíček a daňové úlevy pro osoby zasažené koronavirem

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl