Odebírat novinky
Úvod Zprávy a aktuality Ministerstvo financí navrhne odklad splátek úvěrů i zrušení daně z nabytí nemovitosti

Ministerstvo financí navrhne odklad splátek úvěrů i zrušení daně z nabytí nemovitosti

Ministerstvo financí navrhne odklad splátek úvěrů i zrušení daně z nabytí nemovitosti
30. 3. 2020 / Autor: Romana Landová. MF chce zrušit daň z nemovitosti. Foto: Pixabay

Ministerstvo financí předloží vládě návrh na zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, která je v současnosti ve výši 4 % z celkové kupní ceny. Současně s tím hodlá kvůli pandemii koronaviru prosadit odklad splátek úvěrů a hypoték.

Záměr zrušit daň z nabytí nemovitosti má dlouhodobě i opozice, vláda však její návrh vždy odmítla. Součástí opatření, které nově prosazuje ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), je úprava v oblasti daňového uplatnění odpočtů z nově uzavíraných hypotečních úvěrů. Cílem je podpora trhu s nemovitostmi a z dlouhodobého hlediska zlepšení dostupnosti bydlení ve vlastním pro mladé lidi, kterým v okamžiku po nákupu domu či bytu zbyde více hotovosti.

Podle návrhu každý, kdo zaplatil v minulosti daň z nabytí nemovitosti (či si pořídil nemovitost osvobozenou od daně – například novostavbu) si bude moci odpočty hypotéky i nadále daňově uplatňovat ve svém přiznání k dani z příjmu a nic se nemění. Refinancování hypotéky bude ošetřeno tak, aby nebylo posuzováno jako nový úvěr.

Snížení pokut

Ministerstvo financí rovněž chystá půlroční moratorium spotřebitelských i podnikatelských úvěrů a splátek hypoték. Podle Schillerové by měl být po dobu přerušení splácení snížen i úrok u těchto úvěrů o „nějakou symbolickou výši.“ Také říká, že: „našim návrhem odstraníme ne jednu, ale rovnou dvě nesystémové daňové výjimky, se kterými jsme se zavázali bojovat. Se samotnou daní zrušíme i povinnost podávat formuláře k dani z nabytí. S odpadnutím protivného papírování snížíme počty úředníků. Jde o pragmatické řešení, na kterém vydělá každý.“ Pro irozhlas.cz dále uvedla, že ten, kdo by nechtěl moratoria využít, by mohl zažádat o takzvaný opt in. To znamená, že by sdělil bance nějakým jednoduchým formulářem, že pokračuje dál za stávajících podmínek. 

Banky několikaměsíční odložení splátek úvěrů a hypoték kvůli koronaviru již umožňují. Prozatím přijaly desítky tisíc žádostí, přičemž největší podíl mají právě hypotéky a spotřebitelské úvěry. „Ta informace je pro nás nová. Nezbývá než doufat, že ten návrh domýšlí nejen krátkodobé, ale i dlouhodobé a také právní účinky tohoto kroku napříč celým finančním sektorem," řekla dnes ČTK mluvčí České bankovní asociace Monika Petrásková. Schillerová zároveň chystá novelu o spotřebitelském úvěru, která by garantovala snížení pokut za případné nesplácení.

Psali jsme také:

Přehledně o sérii opatření proti šíření koronaviru a zmírnění jeho dopadu na ekonomiku

Vláda schválila stabilizační balíček a daňové úlevy pro osoby zasažené koronavirem

Hledáte inspiraci pro bydlení?

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru TVarchitect.com je bez písemného souhlasu společnosti Living Media s.r.o. zakázáno.
Orgánem dohledu nad poskytováním audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
© 2021 Living Media s.r.o.
Vytvořeno v Beneš & Michl